Podíl internetových kurzových sázek v ČR loni vzrostl na 88 %

Velký podíl na internetových sázkách tvoří live sázky, které lze uzavírat opakovaně v průběhu zápasu.

Podíl kurzových sázek, které byly uzavřeny prostřednictvím internetu, loni v Česku mírně vzrostl na 87,8 procenta. Celkem klienti v kurzových sázkách prosázeli 57,4 miliardy korun, z toho přes internet více než 50 miliard Kč. Vyplývá to z údajů ministerstva financí. Internetové sázení je v ČR povoleno od roku 2009, kdy jeho podíl na celkovém trhu kurzových sázek činil necelé dvě pětiny.

Celkově Češi v loňském roce prosázeli rekordních 196,4 miliardy Kč, meziročně o 29 procent více. Nejvíce peněz vložili do interaktivních videoloterních terminálů (70,2 miliardy Kč). Kurzové sázení bylo na druhém místě. Jeho objem vzrostl meziročně téměř o třetinu a v porovnání s rokem 2009 je to zhruba čtyřikrát více.

Velký podíl na internetových sázkách tvoří live sázky, které lze uzavírat opakovaně v průběhu zápasu. „Live sázky byly o něco málo populárnější než v roce 2015. Jejich obliba bude podle našich odhadů i nadále narůstat. V tomto druhu sázek jsou stále nejoblíbenější tenis a basketbal,“ sdělila ČTK mluvčí společnosti Chance Markéta Světlíková.

Tipsport podle mluvčího Václava Sochora přijímá online 19 sázek z 20, podíl live sázek neustále roste. „Ale tento údaj už přestáváme sledovat, protože dělení sázek na ty, které jsou uzavřeny před zápasem a v jeho průběhu, považujeme za překonanou věc. Kurzové sázení v současnosti zažívá kompletní stírání rozdílů mezi těmito dvěma druhy sázkových příležitostí,“ doplnil Sochor.

Mluvčí Fortuny Petr Šrain uvedl, že v poslední době výrazně roste podíl sázek, které jsou uzavřeny v mobilním telefonu. Naprosto zásadní jsou podle něj mobilní aplikace. „Je pouze otázkou času, kdy mobily trh kurzového sázení zcela ovládnou,“ dodal Šrain.

Přestože podíl sázek uzavřených v kamenných pobočkách stále klesá, sázkové firmy jejich počet nijak výrazně nesnižují. „U nás dokonce mírně roste. Jejich počet nebudeme redukovat, naopak s naší sítí pružně pracujeme a posouváme ji do roviny servisních míst. Naprosto nezastupitelná je jejich úloha v procesu registrace při ověřování klientů a jejich plnoletosti. Operátoři, kteří pobočkami nedisponují, musí hledat složité alternativy, nebo dokonce legislativu obcházejí,“ uvedl dále Šrain. Podle novely zákona o praní špinavých peněz se od začátku roku musí klienti pro internetové sázení povinně fyzicky zaregistrovat. Zahraniční společnosti, které v Česku pobočky nemají, tak mohou učinit na kontaktních místech Czech Point, tedy například na poště.

Podle Sochora se doba přijímání sázek na pobočkách sice nevrátí, ale pobočky a jejich zaměstnanci budou hrát stále důležitější roli. „Naši zaměstnanci tak budou do budoucna plnit roli jakýchsi ambasadorů v regionech. Budou registrovat nové hráče, vyřizovat osobní komunikaci s nimi, fungovat jako výkladní skříň firmy,“ dodal Sochor.

Kurzové sázky v Česku zavedla jako první v roce 1990 Fortuna, brzy se přidal Tipsport. Ministerstvo financí eviduje údaje ze sázkového trhu od roku 1999. Tehdy sázkaři prosázeli 4,16 miliardy korun, oproti loňskému roku jen sedm procent. Náběry v kamenných pobočkách dosáhly vrcholu v roce 2006, a to celkem 12,3 miliardy Kč. Od té doby mají sestupnou tendenci.

Exit mobile version