Podíl pozemního TV vysílání přechodem na DVB-T2 klesne o desetinu

S rozvojem optických a dalších vysokorychlostních sítí poroste význam šíření signálu přes IPTV.
Podíl pozemního digitálního televizního vysílání klesne po přechodu na standard DVB-T2 ze současných 60 procent o pět až maximálně deset procent. Na konferenci Digimedia 2017 to uvedl koordinátor přechodu na DVB-T2 Pavel Dvořák.

Druhým nejčastějším způsobem televizního příjmu je v současné době satelit, který využívá asi 27 procent domácností. Následuje kabelový příjem s podílem 24 procent a televize přes internetový protokol (IPTV) se sedmi procenty.

Podle Dvořáka terestrické vysílání i po přechodu na DVB-T2 v roce 2021 zůstane hlavní platformou pro příjem televizního signálu. S rozvojem optických a dalších vysokorychlostních sítí poroste význam šíření signálu přes IPTV. „Zákazníci často kombinují dvě tři platformy, zejména když mají více televizí. V domácnostech zůstane terestrika v kombinaci s jinou platformou,“ dodal.

Novelu telekomunikačního zákona, která obsahuje podmínky přechodu, ve středu schválila Poslanecká sněmovna. DVB-T2 umožňuje zachování rozsahu pozemního vysílání na méně frekvencích, což je nutné kvůli celoevropskému uvolnění televizního pásma 700 MHz pro mobilní sítě.

Podle odhadu Českých Radiokomunikací je rozšíření televizních přijímačů schopných příjmu DVB-T2 v domácnostech okolo deseti procent a rychle se zvyšuje. Podle řetězce s elektronikou Expert Elektro se může v současnosti podíl přijímačů s certifikací na DVB-T2 v českých domácnostech blížit až k 20 procentům. Velká část lidí si nový televizor pořídí v rámci přirozené obměny, která je v ČR šest až sedm let.

České Radiokomunikace již spustily přechodový multiplex v Praze, Brně a Ostravě. Česká televize podle generálního ředitele Petra Dvořáka se spuštěním své sítě počítá přibližně na podzim. Společnost Digital Broadcasting podnikatele Radima Pařízka zahájení spouštění multiplexu v DVB-T2 plánuje na začátek léta v Ostravě a Praze.

Exit mobile version