Podle Check Pointu malware těžící kryptoměny dominuje dál

Objevena byla rozsáhlá kampaň šířící RAT malware FlawedAmmyy.
Check Point zveřejnil nejnovější Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého v říjnu dále dominoval malware těžící kryptoměny, ale vůbec poprvé se do Top 10 hrozeb útočících na podnikové sítě dostal trojan umožňující útočníkům vzdálený přístup k zařízení.

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se i nadále pohybuje mezi bezpečnějšími zeměmi a v říjnu jí patřila 116. příčka.

V průběhu října výzkumníci společnosti Check Point objevili rozsáhlou kampaň šířící RAT malware FlawedAmmyy, který útočníkům umožňuje převzít kontrolu nad počítačem a daty obětí. Nejnovější kampaň byla masivní a navázala na řadu předchozích kampaní, které v uplynulých měsících tento RAT malware šířily. Trojan umožňuje útočníkům získat plný přístup k fotoaparátu a mikrofonu přístroje, shromažďovat screenshoty obrazovky, krást přihlašovací údaje a citlivé soubory a pozorně sledovat aktivity obětí. FlawedAmmyy se v důsledku kampaně stal vůbec prvním RAT, který se dostal do Top 10 hrozeb útočících na podnikové sítě.

Nadále byl ale velmi výrazný malware těžící kryptoměny, který v Indexu hrozeb dominoval. CoinHive byl nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě a měl dopad na 18 % společností po celém světě. Cryptoloot se posunul na druhé místo a měl vliv na 8 % organizací.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. V říjnu suverénně dominoval malware těžící kryptoměny. Na prvním místě byl škodlivý kód CoinHive těžící kryptoměnu Monero, ale jeho dopad v ČR klesl skoro o 4 procentní body (aktuálně 18 % celosvětově, 27 % v ČR). Výrazně ale posílily další škodlivé kódy těžící kryptoměny, na druhou příčku se posunul Cryptoloot (19 % v ČR) a na třetím místě skončil Authedmine 11 % v ČR. Stejně jako ve světě i v ČR útočil RAT malware FlawedAmmyy, který ovlivnil přes 7 % organizací.

Exit mobile version