Podle McAfee přinesl rok 2011 zatím největší množství mobilních hrozeb

Až 75 milionů jedinečných vzorků škodlivých kódů předpovídají laboratoře společnosti, v poslední verzi studie
McAfee Threats Report: Third Quarter 2011, na konec roku. Jen během 3. čtvrtletí dramaticky stoupl počet hrozeb určených pro systém Android, jenž se vyhoupl na nelichotivou pozici hlavního cíle mobilního malwaru.

Množství jedinečných vzorků škodlivých kódů pro systém Android vzrostlo za poslední čtvrtletí o 37 % a na tuto platformu cílí prakticky veškerý nový mobilní malware. Toto zjištění vrhá zajímavé světlo na prohlášení Chrise DiBona, manažera Googlu pro projekty open source, který tvrdí: „Co se vydává za antiviry pro Android, bývá v lepším případě dílo šarlatánů, v horším pak přímo scareware, samotný Android žádné antiviry nepotřebuje.“

Na konci roku 2010 laboratoře McAfee Labs předpovídaly, že celkové množství jedinečných vzorků malwaru dosáhne koncem roku 70 milionů. Vzhledem k rychlému šíření malwaru však nyní společnost McAfee tento odhad zvyšuje na 75 milionů. Letošní rok tak bude z pohledu bezpečnosti IT vůbec nejrušnější v celé historii. Tvůrci malwaru těží např. z popularity zařízení se systémem Android. Prakticky veškerý nový mobilní malware byl ve 3. čtvrtletí roku 2011 určen pro tuto platformu. K nejrozšířenějším podvodům patřily trojské koně odesílající SMS, které shromažďovaly osobní informace
a působily uživatelům i přímé finanční škody. Další oblíbenou metodou útočníků se stal malware, který nahrává telefonní hovor a pak jeho záznam odešle podvodníkovi.

Podobně jako v předešlých kvartálech přetrvává hrozba falešných antivirů (scareware), malwaru zneužívajícího v systému Windows funkce automatického spuštění (Autorun)
a trojských koní kradoucích hesla. Vzrůstá množství malwaru pro platformu Mac OS – pokračuje tak trend, který byl zaznamenán již ve 2. čtvrtletí. Ačkoliv v tomto čtvrtletí již nástup malwaru pro Mac OS není tak výrazný, společnost McAfee opakuje své obecně platné varování: Jakmile nějaká platforma začne být více využívána koncovými uživateli nebo ve firemním prostředí, zaměří se na ni více i podvodníci.

Webové hrozby nadále představují rozšířený způsob, jak poškodit nic netušící oběti. Webové servery mohou získat špatnou reputaci z řady důvodů; často k tomu dochází kvůli hostingu malwaru nebo webů snažících se o phishingové podvody. Množství nových škodlivých webů v tomto kvartále mírně pokleslo – ve 2. čtvrtletí se objevovalo denně
v průměru 7 300 podvodných webů, ve 3. čtvrtletí 6 500. Většina těchto webů je dnes hostována v USA (66 %), na Evropu a Blízký východ připadá 23 % (z toho největší podíl má Nizozemí, Velká Británie, Německo a Rusko).

Množství spamu stále zůstává na nejnižší úrovni od roku 2007.

Plná verze studie McAfee Threats Report: Third Quarter 2011 [pdf]

Exit mobile version