Policie ČR letos šetřila 600 internetových podvodů, množí se fiktivní prodeje zboží a služeb

V průběhu letošního roku musela Policie České republiky řešit okolo šesti set případů internetových podvodů. Většina z nich se týkala fiktivního prodeje zboží a služeb. Trendem posledních líců se stávají také krádeže identity.

Zajímavým příkladem je zneužití identity renomované firmy, která působí na trhu již dlouhá léta. Zákazník, který prostřednictvím internetu poptává služby nebo zboží, však komunikuje s podvodníky, kteří webové stránky firmy upravili ve svůj prospěch. Pro pachatele této trestné činnosti není problém požadovat vysoké finanční zálohy, které jsou jim ze strany zákazníků poskytovány. Zákazníci – poškození po celou dobu internetové komunikace jsou přesvědčeni o komunikaci se zástupci renomované firmy. To, že se stali obětí podvodu, se dozvídají často i s odstupem několika týdnů.

Podle průzkumu Microsoftu se s nějakou internetovou hrozbou, ať už šlo o podvodnou nabídku, zavirovanou stránku nebo nevhodné chování na sociální síti, setkala v uplynulém roce čtvrtina českých rodičů. Přes tuto negativní zkušenost však pouští 86 procent z nich své děti na internet již od sedmi let, přičemž například dvě třetiny desetiletých českých dětí užívají internet zcela bez dozoru. V oblasti internetových hrozeb vzdělává své děti 64 procent rodičů, speciální software umožňující sledovat používání internetu dětmi však používá jen desetina z nich.

Sociální sítě se potýkají s obrovským nárůstem kriminality, která je páchána prostřednictvím sociálního inženýrství. Podle statistik společnosti Seznam.cz bylo za poslední rok zablokováno přes 19 tisíc účtů, které se přes sociální inženýrství pokoušely z dětí vylákat intimní materiál, peníze, sex nebo osobní údaje.

Zdroj: *Tisková konference Bezpečnýinternet.cz (za projektem stojí společnosti Microsoft, Česká spořitelna a Seznam.cz) *

Exit mobile version