Polovina českých firem se plánuje do tří let digitalizovat

Desetině českých podniků se dosud podařilo dosáhnout kompletní digitalizace alespoň některých klíčových obchodních procesů včetně eliminace papíru na vstupu a výstupu. Většina ostatních pak prý k digitalizaci a vytvoření bezpapírového prostředí cíleně směřuje.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Trask solutions, který se zaměřil na stav a současné hlavní výzvy v oblasti digitalizace obchodních procesů a archivace. V jeho rámci 9 % respondentů uvedlo, že jejich společnost již digitalizovala alespoň některé ze svých klíčových obchodních procesů včetně kompletní eliminace papíru na vstupu a výstupu. Konkrétně se jednalo o respondenty z řad finančních institucí (které papír eliminovaly alespoň v těch oblastech, kde jim to dovoluje legislativa) a telekomunikačních společností. Celkem 43 % společností, které se průzkumu zúčastnily, hodlá k vytvoření bezpapírového prostředí směřovat dílčími kroky v průběhu delšího časového období. Skoro polovina (45 %) tento přechod hodlá realizovat do tří let.

Většina společností si uvědomuje potřebu efektivní dlouhodobé digitální archivace dokumentů. Také v této oblasti naráží na řadu výzev. K těm nejčastějším patří rychlý růst objemu dat (bojuje s ním 61 % firem), efektivní správa archivovaných dat (55 %) a náklady na archivaci (49 %), nemálo firem však řeší také dodržení souladu s legislativou (27 %) a růst počtu aplikací (6 %).

Přibližně 60-80 % dat v business aplikacích je přitom neaktivních – stejný poznatek, k jakému dospěla společnost Gartner, potvrzuje také průzkum společnosti Trask solutions. Je tomu tak u nejméně 37 % společností. Dalších 27 % respondentů uvedlo, že neaktivních je v jejich prostředí 30-60 % dat. Značná část z nich (36 %) ale o tomto faktoru, který ovlivňuje mj. výkonnost či náklady na provoz a údržbu aplikací, nemá představu.

Exit mobile version