Polovina českých měst prý uvažuje o využití IoT

Sedm procent českých měst a obcí už využívá internet věcí (IoT) pro efektivnější samosprávu, nejčastěji pro řízení vlastní infrastruktury a ochrany majetku města. Zástupci obcí si však dokáží představit mnohem širší využití do budoucna, a to například v oblasti dopravních systémů, parkování či úspor nákladů na veřejné osvětlení.
O rostoucím zájmu o IoT svědčí i to, že více než polovina (52 %) českých měst uvažuje, jakým způsobem by internet věcí v blízké době využila. To je jeden z hlavních závěrů průzkumu Město pro byznys, který mapoval využívání moderních technologií u více než osmdesáti měst v ČR.

Právě oblast hromadné dopravy a dopravních systémů vnímají obce jako klíčovou ve spojení s konceptem „chytrých měst“. Největší prioritu jim přisuzuje bezmála polovina oslovených radnic (49, respektive 47 %). Následují odpadové hospodářství (37 %) a zapojení občanů do rozhodování (35 %). Za pozitivní fakt považuji, že radnice s konceptem „chytrých měst“ spojují svou budoucnost: možnost využít „chytrou aplikaci“ v nějaké podobě aktuálně řeší 88 % z obcí, které odpovídaly v průzkumu.

Pro 100 % radnic (pro 89 % rozhodně, pro 11 % spíše) jsou moderní technologie nutností a nedovedou si bez nich představit efektivní chod úřadu. Obdobně všechny oslovené obce (z toho 69 % rozhodně) oceňují také schopnost zprostředkovat informace pro občany a podniky. Naprostá většina úřadů (93 %, z toho pro 40 % rozhodně) se také v praxi přesvědčila, že technologie zjednodušují práci jejich zaměstnancům.

Co se týče konkrétních řešení elektronizace služeb, největší užitek obcím přinášejí zveřejňování informací pro občany (v 86 % případů), informace o jednání zastupitelstva (77 %), mapové služby (66 %) nebo územní plán (64 %).

Exit mobile version