Práce z domova: top 5 IT bezpečnostních rizik

Dnes tolik populární home či mobile office, využívá kvůli úspoře dobrým vztahům se zaměstnanci více a více společností. Společnost SODATSW dala dohromady seznam nejčastějších IT rizik, které jsou s tímto fenoménem spojené. Přinášíme jejich zkrácený výčet.

  1. BYOD: největší riziko pro firmu představuje situace, kdy zaměstnanec využívá k práci své vlastní vybavení. Tedy svůj počítač, notebook, tablet, mobilní telefon či USB disk. Tato zařízení jsou pak zcela mimo kontrolu firmy, díky kapacitě úložišť data navíc většinou nikdo nemaže. Riziko představuje i fakt, že přístupové heslo nebo USB disk sdílí často více lidí.

  2. Opomíjená doménová politika na soukromých zařízeních: nejčastějším mobilním zařízením, na kterém zaměstnanci pracují, jsou notebooky. A firmy často dělají tu chybu, že na těchto zařízeních zanedbávají doménovou politiku, tedy centrální řízení bezpečnostní politiky organizace. Právě ta zajistí požadované bezpečnostní nastavení na všechny tyto notebooky. Jedná se především o řízení přístupových práv, antivirovou ochranu, správnou funkci firewallu. A také o nastavení šifrování, monitoringu práce s vnitrofiremními daty a další důležité bezpečnostní prvky, které jsou běžné uvnitř organizace

  3. Přístupová práva: řadoví zaměstnanci mají často nastavená administrátorská práva na notebooku. Zaměstnanci také často používají příliš jednoduchá či snadno odhalitelná hesla. Tento problém se ale dá opět odstranit příslušností v doméně. Dalším rizikem je, že pod uživatelským účtem zaměstnance mohou s počítačem pracovat také rodinní příslušníci – nejčastěji děti. Je proto dobré mít na notebooku ještě druhý uživatelský účet s omezenými přístupovými právy k lokálně uloženým vnitrofiremním datům.

  4. Každé zařízení s citlivými daty, které zaměstnanec vynáší mimo společnost, by mělo používat šifrování citlivých dat organizace. V praxi nejúčinnější ochranou je šifrování uživatelského profilu. Ten totiž obsahuje soubory s citlivými firemními daty a veškerou mailovou korespondenci včetně kontaktů, kalendáře a úkolů.

  5. Do mobilů jen část pošty: tablety a mobily jsou velkým bezpečnostním rizikem pro všechny firmy, které přemýšlí nad ochranou svých dat. Nástroje pro jejich správu jsou zatím velmi omezené, cenově nedostupné a navíc nepohodlné. Proto jedinou účinnou ochranou je na tato zařízení žádná citlivá data neukládat. A použít je pouze k lokálnímu uložení části pošty. Je také dobré také zapnout vnitřní šifrování paměti a vyhýbat se ukládání nebo dlouhodobému uložení citlivých dat organizace.

Exit mobile version