Praha devatenáctá v žebříčku chytrých měst

Status globálně uznávaného chytrého města je v dnešní době zásadní pro přilákání talentů a investic. Smart City Index se tak stává nezbytným doplněním tradičního žebříčku konkurenceschopnosti, jenž institut IMD
vydává již tři desetiletí. Česká republika se v něm letos umístila na celkovém 33. místě. Celkovou 37. příčku pak naše ekonomika obsadila v indexu IMD digitální konkurenceschopnosti, který byl zveřejněn koncem
září 2019.

Na nejlepší rating AAA dosáhl jen Singapur a Curych. Druhé nejlepší hodnocení AA získala tři města, Oslo, Ženeva a Kodaň. Do první světové desítky se vedle prvního Singapuru dostala již jen tři neevropská města, a to Novozélandský Auckland na celkové šesté příčce a sedmá Tchaj-pej. Nejlépe hodnocené město amerického kontinentu je San Francisco na dvanáctém místě. Druhé desítce pak dominují města z Kanady, Vancouver (13.), Toronto (15.) a Montreal (16.).

„Výtečné místo v globálním srovnání obsadila Praha. S ratingem BBB obsadila celkovou 19. příčku hned za Vídní a Boloňou a o jednu pozici předstihla dvacátý Londýn.“ uvádí Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje. Rating BBB nebo vyšší má ve Smart City indexu 2019 jen 39 měst světa. Nepočítáme-li Berlín na 39. pozici je dalším městem z bývalého východního bloku v žebříčku až Varšava s ratingem B na 61. pozici. Krakov je na 69. pozici s ratingem CCC a Budapešť (83.) a Bratislava (84.) mají rating CC.

V kategorii zdraví a bezpečnosti se Praha drží mírně nad průměrem. Kladné body ve srovnání s globální konkurencí získává za bezpečnost, která jinak řadu velkých měst spíše sráží. Na průměr se Praha v této kategorii dostává pouze v otázce znečištění ovzduší. V dopravě jsou v Praze kladné body za kvalitu systému veřejné dopravy v zásadě smazávány výrazně podprůměrným řešením dopravní zácpy. V kategorii volnočasových aktivit Praha vynahrazuje podprůměrné hodnocení zelených ploch alespoň bodově kulturním vyžitím, které je v globálním srovnání zcela na špičkové úrovni. Dominantní postavení v celosvětovém srovnání velkoměst má Praha v oblasti pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělávání. Pouze na průměru je však v otázce přívětivosti k minoritám.

Dostupné bydlení, dopravní zácpy, korupce a znečištěné ovzduší považuje za přetrvávající problémy Prahy více než polovina účastníků šetření.

Exit mobile version