Praha spustila server s daty o městě

Použitá data Operátor ICT získává zejména z městských společností.
Nejrůznější data o pražské dopravě, parkování či životním prostředí si mohou lidé nově stáhnout na webové adrese golemio.cz. Nový server je založen na tzv. datové platformě jménem Golemio, kterou vyvíjí městská společnost Operátor ICT. Na jednom místě sdružuje a zpracovává informace z různých městských firem a institucí, což má napomoci efektivnější správě města. Platformu dnes novinářům představili zástupci Operátora ICT a primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Operátor ICT koupil za 2,3 milionu korun software nutný pro fungování platformy od společnosti Cisco. Samotné zpracování dat, jejich analýzu a vytvoření webových stránek si již firma zajistila sama. Na projektu datové platformy podle šéfa projektu Benedikta Kotmela nyní pracuje tým pěti nebo šesti lidí. „Projekt celkově na začátku počítal s rozpočtem 25 milionů na 18 měsíců, nicméně to ani zdaleka nebude utraceno. Předpokládají se zhruba poloviční náklady,“ uvedl Kotmel.

Datová platforma jako technické řešení se skládá ze dvou částí. Jedna je interní a má sloužit městským institucím jako zdroj informací pro lepší rozhodování. Dnes spuštěná druhá část je veřejně přístupná na internetu. Lidé na ní najdou grafy a vizualizace části dat, která platforma obsahuje. Kromě toho si mohou lidé, ale i firmy stáhnout celé datové balíky o pražské dopravě, kvalitě ovzduší, parkování či odpadovém hospodářství. Data mohou lidé využít libovolně, a to i ke komerčním účelům.

Podle primátorky Krnáčové patří Praha po spuštění platformy mezi evropské lídry ve zpracování a využití dat. Datová platforma je podle ní jedním z nejdůležitějších součástí projektu Smart Prague, spočívajícího ve využití technologií k lepšímu spravování města. „Je to výborná příležitost ke spolupráci veřejného sektoru, soukromého sektoru a akademické sféry,“ doplnil ředitel Operátora ICT Michal Fišer. Hlavním cílem projektu je podle Fišera poskytovat kvalitní informace osobám, které jsou zodpovědné za řízení města. Kromě toho mohou data využít i lidé a vývojáři například mobilních aplikací.

Použitá data Operátor ICT získává zejména z městských společností jako jsou například Technická správa komunikací, Institut plánování a rozvoje, dopravní podnik nebo organizátor pražské dopravy Ropid. Postupně se to daří, i když podle Kotmela problém může nastat například v případě, že informace drží externí dodavatel. Městské části a další instituce by proto měly začít ve smlouvách důsledně ošetřovat přístup k datům.

Prostřednictvím projektu Smart Prague chce metropole využívat moderní technologie pro zlepšení života obyvatel a návštěvníků Prahy. Zavedení projektů má na starosti firma Operátor ICT, která je zodpovědná i za chod karty MHD lítačka. Operátor ICT připravuje zhruba tři desítky projektů, například chytré řízení dopravy či energetický management městských budov. Svoje smart projekty připravují i některé městské části.

Pražská opozice a nezisková organizace Transparency International (TI) v minulosti Operátora ICT označila za „černou díru“, ve které mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly. Primátorka i zástupci firmy to odmítli s tím, že kontrola je dostatečná.

Exit mobile version