Právní výbor EP potvrdil kompromis k digitálnímu copyrightu

Schválení v kompromisní podobě na plénu ale není jisté, v hlasování výboru pro 16 a proti 9 europoslanců.
Významný výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu (EP) podpořil kompromisní znění směrnice o ochraně autorských práv na internetu. O sledované normě, která má posílit postavení tvůrců obsahu – jako jsou herci, hudebníci či novináři – vůči internetovým gigantům, bude plénum europarlamentu hlasovat na konci března.

Cestu k finálním přijetí návrhu nových pravidel o digitálním copyrightu přinesla dohoda rumunského předsednictví, které zastupovalo členské státy EU, a zástupců EP z poloviny měsíce. Evropská komise (EK) návrh představila už v roce 2016 ve snaze zlepšit postavení tvůrců vůči firmám jako je Google nebo Facebook, od té doby se kolem něj tvrdě vyjednávalo a lobbovalo.

Zástupci členských zemí následně kompromis z 13. února potvrdili, nyní tak učinil i klíčový výbor EP. Schválení novinky v kompromisní podobě na plénu ale není jisté, i teď bylo v hlasování výboru pro 16 a proti devět europoslanců. Rozhodnutí už uvítaly asociace sdružující evropské vydatele médií.

Zásadní a nejvíce sporné byly od začátku především dvě části návrhu směrnice o ochraně autorských práv na internetu, a sice články 11 a 13. První z nich má majitelům práv – včetně médií – zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.

Článek 13 dává internetovým platformám – třeba YouTube – s určitými výjimkami povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

Exit mobile version