Před 40 lety uvedla Motorola na trh první mobilní telefon

První funkční prototyp spatřil světlo světa v roce 1973, k zákazníkům se technologie dostala o 10 let později.
První komerčně dostupný mobilní telefon uvedla na trh americká společnost Motorola před 40 lety, 21. září 1983. Vzhledem k obřím rozměrům se modelu s názvem DynaTAC 8000x přezdívalo „cihla“ a za skoro 4000 dolarů si jej mohli dovolit jen skutečně bohatí. Přesto šel dobře na odbyt a v praxi prokázal, že princip telefonu, který lze mít stále při sobě, lidi zaujal.

Společnost Motorola začala s vývojem mobilního telefonu a potřebné infrastruktury na přelomu 60. a 70. let minulého století. První funkční prototyp spatřil světlo světa v roce 1973. A týž rok v dubnu provedl vedoucí divize komunikačních systémů Motoroly Martin Cooper vůbec první hovor v mobilní síti. Než však bylo možné přístroj nabídnout zákazníkům, uplynulo dalších deset let, během nichž projekt spolkl kolem 100 milionů dolarů. Důvodem tak dlouhé prodlevy byla nutnost připravit nezbytnou infrastrukturu i vlastní výrobu telefonu a projít schvalovacím procesem u americké federální telekomunikační komise FCC.

Sériová Motorola DynaTAC 8000x se svým tvarem s výraznou „bradou“ ve spodní části původnímu prototypu z počátku 70. let velmi podobala. Oproti němu ale disponovala displejem z červeně svítících diod a byla a poznání menší. Ani tak nešlo o žádného drobečka: přístroj vážil 800 gramů a na výšku měl kolem 30 centimetrů plus dlouhou gumovou anténu. Ne nadarmo se telefonu v angličtině přezdívalo brick phone, tedy „cihlofon“. Přístroj dokázal být na jedno nabití na příjmu maximálně osm hodin nebo zprostředkovat zhruba třicetiminutový hovor.

V době svého uvedení na trh nebyla Motorola DynaTAC 8000x vůbec levnou záležitostí. Zájemce přišla na 3995 amerických dolarů, což z ní činilo exkluzívní zboží pro dobře situované zájemce. Není náhodou, že se jedna z vylepšených verzí Motoroly v roce 1987 objevila ve filmu Wall Street, kde z ní volal bohatý finančník Gordon Gekko v podání Michaela Douglase. Přes vysokou cenu šla Motorola DynaTAC dobře na odbyt a pro některé profese se stala bezmála statusovým symbolem. Na komerční úspěch výrobce zareagoval postupným uváděním dalších variant telefonu.

Poslední, oproti originálu notně vylepšené kousky, šly do prodeje až v roce 1994. V té době už ale Motorola nabízela novou řadu telefonů MicroTAC. Ta, jak již samotný název napovídá, byla výrazně menší a proslavila se použitím tehdy neobvyklého designového prvku – odklápěcího flipu, který v zavřeném stavu překrýval klávesnici.

V 80. letech a v první polovině následující dekády patřila Motorola k lídrům na trhu mobilních telefonů. Postupně však svou pozici ztrácela, zejména ve prospěch finské Nokie. Posledním velkým úspěchem Motoroly z hlediska objemu prodejů byl „véčkový“ model Razr, vyráběny v letech 2004 až 2007. Podle některých zdrojů byl se 130 miliony prodaných kusů vůbec nejúspěšnějším mobilem s rozevírací konstrukcí v historii mobilního průmyslu.

Navázat na prodejní úspěchy Razru se Motorole ale nepodařilo, a její tržní podíl od té doby klesal. Podobně jako finská Nokia nedokázala udržet krok s nástupem chytrých telefonů. V létě 2011 dlouhodobě ztrátovou mobilní divizi Motoroly odkoupila společnost Google, od které ji v roce 2014 koupila čínská společnost Lenovo.

Exit mobile version