Před dvaceti lety se odehrál krach WorldComu

Pád telekomunikačního operátora WorldCom, který požádal o ochranu před věřiteli 22. července 2002, je jedním z největších bankrotů v historii USA. Firma s aktivy ve výši 107 miliard dolarů doplatila podobně jako o rok dříve energetický gigant Enron na falšování účetnictví. Ambiciózní šéf WorldComu Bernard Ebbers, přezdívaný „dravec“ či „predátor“, byl odsouzen na 25 let vězení, do něhož nastoupil v září 2006. Nakonec si odseděl 13 a čtvrt roku, propuštěn by v prosinci 2019 kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Ebbers zemřel v únoru 2020 ve věku 78 let.

WorldCom byl jedním z produktů telekomunikačního boomu 90. let minulého století. Původně malá firma specializovaná na levné dálkové hovory pohltila díky Ebbersově agresivní strategii postupně na šest desítek konkurentů z oboru a na vrchol se dostala po převzetí MCI, druhého největšího provozovatele pevných linek v USA. WorldCom byl v době svého pádu největším americkým poskytovatelem přístupu na internet a druhým hráčem na poli telekomunikačního spojení na dlouhé vzdálenosti.

Firma, která zaměstnávala 60.000 lidí v 65 zemích světa, nakonec doplatila na účetní machinace ve výši 11 miliard dolarů. Ebbers se rozhodl držet vysokou hodnotu akcií své firmy i za cenu podvodů, které měly zakrýt chabé hospodářské výsledky.

Zadlužený WorldCom například chybně účtoval některé výdaje jako kapitálové investice, čímž se v účetnictví za rok 2001 a první čtvrtletí roku následujícího místo ztráty objevil zisk. Jednalo se o sumu téměř čtyř miliard dolarů. První žádost úřadů, aby předložila účetní záznamy, dostala firma již v březnu 2002. V dubnu Ebbers opustil funkci šéfa firmy, důvodem byl nejen stav financí, ale i nízkoúročená půjčka ve výši 336 miliónů dolarů, kterou si Ebbers vzal od firmy. Tikající bomba „kreativního účetnictví“ vybuchla naplno v červenci 2002 vyhlášením bankrotu.

Pád WorldComu byl posledním v řadě podobných skandálů, které tehdy postihly další americké firmy. WorldCom a Enron měly i společnou auditorskou firmu Andersen, která se sama dostala do vážných potíží kvůli krytí nezákonných praktik ve vedení účetnictví Enronu. Účetní skandály způsobily pád akcií po celém světě a vyvolaly nedůvěru v podnikatelskou sféru v USA. Ceny akcií na Wall Street v posledních týdnech před bankrotem WorldComu klesly na nejnižší úroveň od roku 1998.

Po odhalení potíží se ale firmu podařilo stabilizovat, WorldCom se v dubnu 2004 dostal z bankrotové ochrany a nějakou dobu působil pod názvem MCI. Později firmu převzala americká telekomunikační společnost Verizon Communications za 8,6 miliardy dolarů.

Životní příběh Ebberse, rodáka z kanadského Edmontonu, byl přitom učebnicovým příkladem amerického snu. Mladík, který se po střední škole živil jako vyhazovač a mlékař, získal bakalářský titul v USA jen díky basketbalovému stipendiu. Po škole se vydal se do světa velkého obchodu. Po neúspěšném pokusu se sítí motelů přišla v roce 1983 myšlenka založit telekomunikační společnost. Vzápětí vznikla firma LDDS, kterou v roce 1995 Ebbers přejmenoval na WorldCom.

Exit mobile version