Před rokem začalo šílenství jménem Pokémon Go

Vyzbrojeni obyčejným chytrým telefonem lidé chvátají ulicemi a pomocí telefonu a reálného prostředí loví virtuální animované postavičky.
Před rokem vypukla celosvětová mánie, které podlehly děti, staří, mladí, politici i celebrity. Společnost Nintendo 6. července 2016 vydala populární hru pro mobily Pokémon Go.

Stačilo několik dní a z nové hry na pomezí reálného a virtuálního světa se stal celosvětový fenomén. A úspěch zaskočil i samotné tvůrce. Během prvních dvou měsíců si hru stáhlo 500 milionů lidí po celém světě, poté se sice počet stažení zpomalil a celkový počet stažení činil k uplynulému měsíci 750 milionů. Hra je dokonce držitelem pěti světových rekordů, které eviduje Guinnessova kniha rekordů včetně nejvyšších tržeb za první měsíc od uvedení na trh nebo nejvyššího počtu stažení za první měsíc.

Stránky novin začaly plnit i úsměvné historky. Norskou premiérku Ernu Solbergovou například místní média přistihla, jak v parlamentu během zasedání hraje tuto populární hru. Popularita hry se promítla i do hospodaření firmy a během pouhého více než týdne se tržní hodnota Nintenda po uvedení hry na trh zvýšila o 17 miliard dolarů. Hru vyvinuli vývojáři společnosti Niantic a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo.

Popularita hry ale přináší i určitá úskalí. Ocitla se například na francouzském armádním seznamu potenciálních rizik, protože armáda se obává, že by lovci kultovních animovaných figurek mohli vniknout do jejích základen. Nebezpečí lovu animovaných figurek si je vědoma také francouzská policie, která u dálnic rozmístila digitální cedule varující před hraním při řízení. Lov pokémonů mají zakázáno také například zaměstnanci Pentagonu a hra byla odstraněna z amerického památníku obětem holokaustu ve Washingtonu anebo z hirošimského památníku amerického jaderného náletu. Soud v uralském Jekatěrinburgu dokonce odsoudil za lovení pokémonů v pravoslavném chrámě ruského blogera Ruslana Sokolovského k podmíněnému trestu tři a půl roku vězení za hanobení víry.

Pokémoni se poprvé objevili v roce 1996 ve hrách pro herní zařízení Game Boy. Jejich pojmenování vychází z japonského výrazu pro „kapesní monstra“ (Poketto Monsuta). Na úspěch videoher navázal o rok později kreslený seriál, který je dodnes vysílán po celém světě. Vytvořeno bylo i několik kreslených filmů a počítačových i karetních her.

Exit mobile version