Příští rok spustí sítě 5G prvních 25 operátorů

Trh hlasových asistentů s umělou inteligencí vzroste příští rok na 250 milionů instalovaných zařízení.
Příští rok by mohlo spustit mobilní sítě 5G prvních 25 operátorů ze 72, kteří nyní technologii testují. V roce 2020 se počet spuštěných sítí zdvojnásobí. V roce 2019 by se mělo prodat přes milion mobilních zařízení s technologií 5G a hned následující rok až 15 až 20 milionů. Vyplývá to z prognózy poradenské firmy Deloitte Technology, Media & Telecommunications (TMT) Predictions 2019.

„Vybudování infrastruktury sítí páté generace bude ještě nějaký čas trvat. Rok 2019 ale bude výchozím bodem pro rozsáhlé změny v sektoru telekomunikací. 5G sítě umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity oproti stávající 4G síti, což představuje skutečně transformační potenciál pro nabídku rozšířené konektivity pro široké využití a rozvoj inovativních IoT (internet věcí) řešení. Na síť nové generace se podle neoficiálních informací můžeme brzy těšit i u nás,“ uvedl partner Deloitte Štěpán Húsek.

Trh hlasových asistentů využívajících umělou inteligenci podle Deloitte vzroste příští rok o 63 procent na celkem 250 milionů instalovaných zařízení. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mimo jiné v podobě širší podpory dalších jazyků.

Firmy v roce 2019 významně urychlí využívání služeb umělé inteligence v cloudu. Celkem 70 procent z nich si zajistí schopnosti umělé inteligence prostřednictvím cloudového firemního softwaru a 65 procent vyvine inteligentní aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb. V roce 2020 pak podle Deloitte dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s umělou inteligencí 87 procent a vývojářských služeb 83 procent.

„Z počátečních výhod nasazení umělé inteligence dosud profitovali především technologičtí giganti jako Amazon nebo Google, i díky svým finančním možnostem, pokročilé IT infrastruktuře a specializované skupině expertů,“ dodal Húsek.

Tržby z 3D tisku vzrostou o 12,5 procenta ročně. V roce 2019 přesáhnou 2,7 miliardy USD a tři miliardy USD v roce 2020. Kvantové počítače budou jednou z hlavních tržních příležitostí v oblasti nových technologií. Podle Deloitte by v roce 2030 mohl být trh s nimi srovnatelný s trhem superpočítačů, tedy okolo 50 miliard USD.

Čína dále posílí svoji globální pozici významného hráče ve vývoji a výrobě polovodičů a bude hrát přední roli ve vývoji umělé inteligence. Současně se stane zemí s vysoce rozvinutou telekomunikační infrastrukturou, umožňující další dynamický rozvoj nabídky IoT a inteligentních služeb.

Exit mobile version