Problémy fungování ČTÚ probublaly až do senátu

Na dnešní tiskové konferenci na půdě českého senátu představil senátor
Jiří Čunek ve spolupráci s veřejným think tankem Informační institut další postup proti současnému fungování Českého telekomunikačního úřadu a jeho nedostatečné vůle regulovat domácí telekomunikační trh.

Senátoři chtějí, aby předseda ČTÚ Pavel Dvořák osobně na hospodářském výboru vysvětlil, proč po dobu šesti let ponechal zákazníky na pospas mobilním operátorům.

„Pokud v době hospodářské krize hovoříme o konkurenceschopnosti, tak současně musíme hovořit i o produktivitě práce. Bez běžně dostupného vysokorychlostního internetu v oblastech, jako je Zlínsko nebo Vsetínsko či Ústeckoorlicko, hovořit o zvyšování konkurenceschopnosti a produktivity práce je prázdná proklamace.
Předseda ČTÚ pan Dvořák bude na půdě senátu mít opravdu co vysvětlovat,“
prohlašuje Jiří Čunek.

„Podle studie McKinsey každé zvýšení penetrace rychlých mobilních sítí o 10% má za následek zvýšení HDP o 0.8-1.3%. Pro stát naších rozměrů, pro zlepšení podmínek našich exportérů je taktéž zásadní otázka datového roamingu a jejich ceny. Ty mají určující vliv na produktivitu práce našich podnikatelů a živnostníků v zahraničí,“ proklamuje ředitel Informačního institutu a autor studie2 o selhání ČTÚ, Petr Cibulka.

Informační institut se také otřel o připravovanou aukci volných frekvencí z digitální dividendy, ta by přitom mohla vést třeba ke vniku případného čtvrtého operátora a tím přehodnocení situace na trhu. „To, co dnes o tom víme, ukazuje na to, že se hledá operátor, který postaví pouze datovou síť a současně tuto datovou síť musí nabídnout současným operátorům, ale ti už nemusí nabídnout své sítě k volání. V tom případě by šlo jen o stínohru za účelem udržení oligopolního postavení stávajících operátorů, nikoli zavedení účinné konkurence,“ dodává Cibulka.

Exit mobile version