Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra v tuto formu investic. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh (AKAT ČR) potřetí provedla agentura Perfect Crowd mezi 1114 respondenty.
Kryptoměnám se podle asociace sice v nedávném období velmi dařilo, nicméně v tuzemském investorském prostředí představují komoditu, o kterou se zajímá jen užší skupina investorů se svébytnými investorskými názory. Většina populace ale kryptoměnám nedůvěřuje. Podíl těch, kteří by do nich nikdy neinvestovali, stoupl.
„Přestože obecně roste objem dostupných informací o kryptoměnách, narůstá počet osob, které uvádějí, že jim příliš nerozumí. Takže zatímco loni se k neznalosti tohoto prostředí přiznalo 28 procent respondentů, v letošním roce to je už 30 procent. Tento trend může souviset s případným investorským zklamáním, ale i s tím, že více dostupných podrobnějších informací zvyšuje pro mnohé lidi nepřehlednost kryptoměnového trhu,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT ČR Jana Brodani.
Postoj ke kryptoměnám je mezi Čechy velmi rezervovaný. „Kryptoměny stále na svojí adopci u širší skupiny populace čekají. Svět kryptoměn je stále pro mnohé příliš složitý a nepřehledný. Ti, kteří již investování do kryptoměn vyzkoušeli, mají zkušenosti s neseriózními nebo podvodnými nabídkami. To světu kryptoměn příliš neprospívá,“ upozornil předseda asociace Jaromír Sladkovský. Pozitivním efektem investování do kryptoměn je s ohledem na jejich kolísání menší averze k výkyvům trhu, která se projevuje větší tolerantností k poklesům i na trzích tradičních aktiv, dodal.
Kriminalita páchaná v kyberprostoru tvoří v současnosti podle údajů Policie ČR přes desetinu celkového objemu trestné činnosti. „Možná překvapivě se na předních příčkách z hlediska kvantity objevují právě útoky spojené s investováním – tedy podvodné nabídky výhodných investic, často do kryptoměn. Ročně evidujeme stovky takových případů, přičemž škody jdou řádově do stovek milionů korun,“ uvedla před několika týdny vedoucí odboru prevence policejního prezidia Zuzana Pidrmanová.
Jedním z důvodů, které investory na kryptoměnách znepokojují, je podle asociace ekologický dopad jejich těžby a vysoká spotřeba energie. Nicméně obecně skupina lidí, které zajímá enviromentální, sociální a udržitelná odpovědnost, tedy takzvané ESG, se proti loňsku mírně zmenšila. Obecně platí, že jen 11 procent Čechů bere ESG při investování v potaz. Naopak pro 28 procent českých investorů není toto hledisko vůbec důležité, a více než pětina z nich dokonce považuje ESG za pouhý marketingový nástroj.