PwC: České firmy podceňují kybernetická rizika a málo rozvíjejí umělou inteligenci

Manažeři českých firem se kybernetických hrozeb bojí méně než jejich kolegové ve světě. V případě kyberútoku se přitom bojí spíše ztráty peněz než ohrožení dobrého jména značky, uvádí aktuální studie PwC Digital Trust Insights Survey. Ze studie mezi téměř 4000 manažery v 70 zemích světa rovněž vyplývá, že umělá inteligence má v ČR pomalejší nástup a české firmy nechtějí zvyšovat výdaje na kyberbezpečnost.

• 51 % velkých světových firem se zaměří na minimalizaci digitálních a technologických rizik, v ČR je to pouze 21 % společností
• České firmy se nejvíce bojí hackerských útoků a úniků dat, celosvětově vládnou obavy z cloudu
• Největší hrozbou jsou pro české firmy finanční ztráty, ve světě je to hlavně ztráta dat nebo reputace
• České firmy zatím nevěří umělé inteligenci: 75 % světových firem díky ní sází na růst produktivity, v ČR je to jen 39 %
• Výdaje na kyberbezpečnost v ČR rostou pomaleji než ve světě

„České firmy řeší v současnosti hlavně ekonomické otázky fungování, zpomalenou domácí ekonomiku, vysokou inflaci i geopolitická rizika. A kybernetická či digitální rizika jsou často přehlížena, v tomto směru české firmy za světem zaostávají a čeští manažeři rizika kyberútoků a digitálních hrozeb podceňují,“ říká partner PwC Česká republika pro kybernetickou bezpečnost Petr Špiřík.

Ze vyplývá, že 51 % významných světových firem se chce v nejbližších 12 měsících zaměřit na řízení a snižování digitálních a technologických hrozeb, v České republice je to pouze 21 % firem. Hrozbu kybernetických útoků pak chce v blízké budoucnosti snížit 43 % světových firem, v ČR je to jen 32 %.

Naopak české firmy se chtějí primárně zaměřit na snížení rizik z makroekonomické volatility (64 %), vysoké inflace (57 %) a geopolitických rizik (46 %). „Ekonomické zpomalení nebo hrozba válečných konfliktů by neměly být výmluvou v boji proti kybernetickým rizikům. Firmy, které si hrozby dostatečně neuvědomují, jsou naopak ve větším ohrožení než ty, které chtějí být připraveny,“ dodal Petr Špiřík.

Rozporuplné názory mají zatím IT manažeři a byznys lídři na umělou inteligenci. Zatímco část vidí generativní AI jako účinný prostředek pro boj s kybernetickými zločiny, jiní ji považují za velkou hrobu. Čeští manažeři přitom mají s generativní umělou inteligencí zatím menší zkušenosti. Zatímco ve světě 69 % dotázaných uvádí, že v příštích 12 měsících plánují využít AI při kybernetické obraně, v ČR je to pouze 29 % manažerů.

Přestože digitální a kyber rizika patří mezi největší hrozby současného chodu firem, společnosti nepočítají s razantním nárůstem výdajů na zajištění bezpečnosti. „Šest z deseti českých firem očekává, že jejich náklady na IT bezpečnost zůstanou v příštích 12 měsících buď stejné nebo vzrostou maximálně o 5 %. A každá osmá firma dokonce počítá s tím, že výdaje poklesnou. I to ukazuje, že české firmy zatím kyberrizika spíše podceňují,“ komentuje Petr Špiřík.

Exit mobile version