Revoluce v digitalizaci! Vysílač i přijímač Wi-Fi na jednom čipu

Technologie Wi-Fi na jednom čipu a integrovaná s procesorem? Dnes už realita! Po velmi dlouhém vývoji se to Intelu podařilo – zdigitalizovat zpracovaní Wi-Fi signálu. Co tato novinka pro budoucí vývoj znamená?

Intel

Největší brzdou dalšího vývoje počítačů jsou analogové technologie., tj. vysílače a přijímače bezdrátových technologii. Výrobcům se daří postupně zrychlovat a zmenšovat čipy, lépe je optimalizovat i dokonce snižovat jejich spotřebu, ale teprve až teď se podobná věc povedla Intelu i v analogové části, a vše, co je digitální, napasovala do jednoho čipu. Tím našlápla k technologickému převratu.

Výhoda digitalizace je hlavně ve spotřebě a velikosti. Analogové prvky již v této době není možno zmenšovat a i když se jedná o desetiny milimetru, je to vzhledem 22nm technologii čipů velmi mnoho, i k budoucímu vývoji.

Celý vývoj trvá již 10. Let. V roce 2002 se objevila myšlenka tzv. „Radio free Intel“, tedy digitálního zpracování analogového signálu bez analogového filtru, zesilovačů, kondenzátorů na určité frekvenci. Vše měl tvořit jen čip a software s možností zpracovat všechny druhy signálů. Povedlo se to až v čipu pod názvem „Moore’s law radio“, který se dá jinak nazvat jako „Kompletní digitalní zpracování Wi-Fi vysílač/přijímač“. Jeho vývoj, jak název napovídá, patři do známého Moorova zákona. Čip je tvořen 32nm technologii a obsluhuje 400Mhz šířku pásma signálu, jen při připojení antény. Pro Intel tedy není nic jednoduššího než spojit tento čip s procesorem. První prototyp tohoto spojení se nazývá Rosepoint a obsahuje dvě jádra v kombinaci s Wi-Fi vysílačem.

Budoucí vývoj přinese i další možnosti integrace součástí v procesoru. Již dnes známe integrovaný grafický čip, za několik let můžeme znát veškeré komunikační technologie, operační paměťi a dokonce i úložiště. Kromě miniaturizace je pozitivní stránka i spotřeba. Všechny tyto skutečnosti nahrávají tenkým mobilním počítačům i tabletům se zaručeným dnem výdrže.

Exit mobile version