Robotické rukavice na dálkové ovládání aut nebo dronů vyvíjejí čeští vědci

Robotické rukavice propojené s virtuální realitou by mohly pomoci dálkově ovládat konvoje aut, dronů, lodí či zásobovacích vozíků. Tým českých výzkumníků z Centra dopravního výzkumu (CDV) a odborníků společnosti IMSEA vyvíjí přenosnou platformu spojenou s virtuální realitou, která uživatelům umožní ovládat autonomní dopravní systémy pomocí gest rukou. Informovala o tom Technologická agentura (TA ČR), která projekt podpořila.

Auta, drony nebo vozíky by uživatelé ovládali pomocí gest, nebylo by třeba držet například imaginární volant. V projektu budou definovaná ovládací gesta určující, které úkony má autonomní systém provést. Musí být přesně vymezena, aby nedocházelo k jejich záměně.

„Zájem o rozvoj autonomních vozidel stoupá. Automatizovaná, digitálně a elektronicky propojená vozidla představují budoucnost nejen v dopravě, proto podporu podobných výzkumů považujeme za smysluplné,“ řekl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Virtuální realita (VR) ovládaná prostřednictvím robotických rukavic je podstatou celého projektu. Experti chtějí vytvořit uživatelské prostředí odrážející realitu ve VR, a to jak s reálným výhledem z vozidel, tak bez něj, tedy na mapovém podkladu. Díky zprostředkované realitě bude uživatel schopný předvídat případy, kdy je potřeba systém zkorigovat. Proto se výzkum zároveň zaměřuje na lidský faktor.

Tým doufá v to, že výzkum pomůže i s tvorbou legislativy pro zavádění autonomní dopravy s poskytováním lidské inteligence na vyžádání. „Specifikujeme v ní i požadavky a doporučení na kvalifikaci telenavigátorů s ohledem na zajištění bezpečnosti v uzavřených areálech i v běžném provozu, kde nalezne při doručování zásilek takzvaně ‚v poslední míli‘ tento systém velké uplatnění, i s ohledem na kategorie vozidel, kterým navigátor poskytuje lidskou inteligenci,“ dodal Štěpán Křehlík z CDV. Výzkum by měl skončit závěrem roku 2024.

Exit mobile version