Ruský hacker Anikejev navázaný na Anonymous opustil vězení

Anikejev vinu přiznal a spolupracoval s vyšetřovateli; dostal poměrně mírný trest 2 let.
Z ruského vězení dnes vyšel na svobodu hacker Vladimir Anikejev, vůdce skupiny Šaltaj-boltaj, známé součásti mezinárodního hnutí hackerů Anonymous. Jeho kauza, dodnes do značné míry záhadná, před dvěma lety vzrušila ruské veřejné mínění, když se ukázalo, že se týká poštovních účtů vlivných ruských osobností a možná i špionáže ve prospěch americké CIA.

Skupina Šaltaj-boltaj, nazvaná podle ruské verze komiksové postavičky Humpty Dumpty, česky Valda Cvalda, operovala v prostředí internetu řadu let. Největší skandál vyvolala útokem na e-mailové účty známých osobností, mimo jiné ruské vládní mluvčí Natalji Timakovové, prezidentského poradce Andreje Belousova nebo novináře Dmitrije Kiseljova, zaníceného propagátora kremelské politiky.

Anikejev, který po svém dopadení vinu přiznal a spolupracoval s vyšetřovateli, dostal v červenci 2017 poměrně mírný trest dvou let vězení. Jeho kauzu soud projednával neveřejně, informace o něm do médií pronikla až v souvislosti se zadržením dvou vysoce postavených důstojníků ruské tajné služby FSB.

Náčelník oddělení Centra informační bezpečnosti FSB Sergej Michailov a jeho zástupce Dmitrij Dokučajev byli obviněni z velezrady a spolupráce se CIA. V případu mělo figurovat až osm lidí. Obvinění působili v oblasti informačních technologií a počítačové bezpečnosti a podle nepotvrzených informací měli kontakty na skupinu Šaltaj-boltaj. Objevovaly se zprávy, že chtěli skupinu ovládnout a úkolovat.

Dokučajevovo jméno se objevilo i ve zprávě amerického ministerstva spravedlnosti z loňského března. Tehdejší agent FSB byl v USA obviněn z podílu na krádeži dat z 500 milionů účtů internetové společnosti Yahoo z roku 2014. V současnosti Dokučajev čeká v moskevské vazební věznici Lefortovo na soud.

Anikejev byl propuštěn předčasně na základě nového ruského zákona, který den ve vazbě v případě odsouzení uznává za půldruhý den až dva dny ve vězení. Zákon vstoupil v platnost začátkem července.

Exit mobile version