Ruští hackeři, kteří napadli Colonial Pipeline, ukradli data Toshibě

Zdroj: Pixabay

Ruští hackeři ze skupiny DarkSide, které je připisován útok na americkou společnost Colonial Pipeline, zveřejnili prohlášení, podle nějž ukradli důvěrné dokumenty japonské skupiny Toshiba. Informovala o tom agentura Kjódó. Toshiba útok potvrdila.

Hackeři na takzvaném dark webu uvedli, že z dceřiné společnosti Toshiba Tec, která sídlí ve Francii, získali 740 gigabytů dat. Japonský konglomerát připustil, že jeho dceřiná společnost se stala terčem kybernetického útoku a že z ní s velkou pravděpodobností unikla data. Ta údajně obsahují informace o produktech a zaměstnancích, například údaje z jejich cestovních pasů. Počítače byly napadeny ransomwarem, což je vyděračský program, který zablokuje přístup do systému.

„DarkSide sdružuje zhruba 30 skupin, které bez ustání kyberneticky napadají různé společnosti. Tentokrát se jim to v případě Toshiby povedlo,“ uvedl Takaši Jošikawa z japonské společnosti Mitsui Bussan Secure Directions, která se zabývá počítačovou bezpečností. Fakt, že lidé mají za pandemie přístup k počítačovým systémům svých zaměstnavatelů z domova, činí společnosti z hlediska kybernetických útoků zranitelnější, dodal.

Skupina DarkSide vedle podniků Colonial Pipeline a Toshiba přiznala odpovědnost za útoky na tři další společnosti – na brazilský podnik na baterie, technologickou společnost z Chicaga a na jednu britskou inženýrskou firmu.

Colonial Pipeline je největším provozovatelem sítě potrubí pro přepravu ropných produktů v USA a hlavním dodavatelem pohonných hmot pro jihovýchod USA. Hackerům jako výkupné podle agentury Bloomberg zaplatila pět milionů dolarů (zhruba 105 milionů Kč). Podle zdrojů Bloombergu firma výkupné zaplatila ve formě nesledovatelné kryptoměny už minulý pátek, a to několik hodin po útoku.

Útok na Toshibu zastínil ostatní informace, které japonská společnost oznámila, mimo jiné výsledky hospodaření. Čistý zisk Toshiby za finanční rok, které skončil v březnu, činil 114 miliard jenů (téměř 22 miliard Kč). Za předchozí finanční rok Toshiba vykázala ztrátu 114,6 miliardy jenů. K lepšímu hospodářskému výsledku přispělo snižování nákladů a zvýšení zisku dceřiného výrobce polovodičů Kioxia.

Provozní zisk japonského konglomerátu klesl o pětinu na 104,4 miliardy jenů. Tržby se snížily o 9,9 procenta na 3,05 bilionu jenů. Toshiba očekává, že v tomto finančním roce zvýší provozní zisk i tržby.

Britská společnost soukromého kapitálu CVC Capital Partners na začátku dubna odstoupila od záměru Toshibu převzít. Média tehdy uváděla, že hodnota transakce by se mohla pohybovat kolem 20 miliard dolarů. Toshiba dnes uvedla, že od té doby žádné nabídky na převzetí neobdržela. Případné nabídky zváží, uvedl nový šéf podniku Satoši Cunakawa. Někteří z velkých podílníků společnosti na Toshibu tlačí, aby odešla z burzy.

Exit mobile version