Satelity bojující proti komárům mají ukázat Big Data z lidské stránky

Rypouši sloní s vysílačkami na hlavách mapující oceány, využití satelitů v boji proti komárům, chytré telefony, které dokážou předpovědět, že vás postihne deprese či platební karty, které vědí, že vaše manželství spěje k rozvodu dva roky předtím, než k němu skutečně dojde.

Data jsou ropou dneška, alespoň podle Measure Our World.

Tyto a další příběhy přináší projekt The Human Face of Big Data realizovaný za spolupráce veřejnosti, který vznikl z iniciativy Ricka Smolana, tvůrce řady Day in the Life a peněz společnosti EMC.

Nápad vychází z předpokladu, že pokud vezmeme data, která po celém světě shromažďují satelity a miliardy senzorů, štítků RFID a fotoaparátů a smartphonů vybavených technologií GPS, a provedeme jejich vizualizaci v reálném čase, umožní to lidstvu zaregistrovat, změřit, pochopit a ovlivnit různé stránky naší existence způsobem, o jakém se našim předkům ani nesnilo.

Projekt zahájí zítra (25. září) osmidenní akce s názvem Measure Our World (Změřme náš svět). Celý projekt je složen z řady prvků jako je vizuální záznam velkých objemů dat (Big Data) v akci, aplikace pro smartphony, zážitky z „řídicího střediska“, zapojení studentů v rámci iniciativy Big Data Detectives ve spolupráci s TEDYouth, ilustrovaná velkoformátová kniha Human Face of Big Data (Big Data z lidské stránky) a také například dokumentární pořad. Ten by měl být uveden v roce 2013 pod stejným názvem, jaký nese celý projekt.

Exit mobile version