Senát chce od Síkely plán zlepšení příjmu televizního vysílání

Senát vyzval ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN), aby jej do konce června informoval o krocích ke zlepšení dostupnosti příjmu televizního vysílání. Horní komora o tom včera rozhodla téměř jednomyslně na podnět své komise pro rozvoj venkova. Chce po vládě, aby usilovala o zachování zemského digitálního televizního vysílání ve stejném rozsahu celoplošných vysílacích sítí i po roce 2030, kdy by mělo skončit.

Lidovecká senátorka Jaromíra Vítková uvedla, že zemské televizní vysílání přijímá 55 procent domácností v Česku. Jeho omezení nebo zrušení podle ní zvýší náklady českých domácností a omezí přístup veřejnosti k veřejnoprávnímu vysílání, „čímž by mohlo dojít k ohrožení státu v době války či jiné mimořádné události“. Podobné doporučení jako komise přijal i senátní výbor pro bezpečnost.

„Přechod na televizní standard DVB-T2 vynucený odebráním rádiových kmitočtů pro mobilní 5G sítě způsobil na mnoha místech Česka problémy s televizním příjmem, a to zejména při inverzním počasí. Nejvíce tyto problémy dopadly na diváky České televize, ale i diváky komerčních televizí,“ uvedl předseda komise Jiří Vosecký (SLK). Problém se podle něj týká tisíců lidí, kteří ztratili stabilní přístup k veřejnoprávní službě.

Problémy s příjmem vysílání mají lidé žijící na venkově i ve městech. Někde ruší signál vysílání ze sousedních zemí, Slovenska, Polska či Rakouska. Jako cestu vidí komise v posílení jednofrekvenční sítě, doplnění kmitočtů a také zvýšení „finančního rámce“ pro provozování služby.

Síkela minulý týden při jednání s ředitelkou Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hanou Továrkovou konstatoval, že úřad neřeší problémy spojené se zhoršením pozemního příjmu televizního vysílání po přechodu na standard DVB-T2. ČTÚ má podle zadání ministra do konce května navrhnout plán konkrétních opatření včetně termínů realizace.

Na zhoršení příjmu televizního vysílání po přechodu na DVB-T2 v roce 2020 si podle Síkely stěžovaly desítky starostů i vedení České televize, u jejíchž programů je výpadek signálu nejmarkantnější. Přechod na digitální televizní standard DVB-T2 umožnil uvolnění pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G, které následně mobilní operátoři vydražili v aukci.

Podle televizního experta ze serveru Lupa.cz Filipa Rožánka jsou největší potíže s příjmem signálu v česko-polském pohraničí s multiplexem České televize na 26. kanálu a s komerčním multiplexem na 31. kanálu, který provozuje firma Czech Digital Group. Signál zhoršuje jak počasí, tak jej v některých případech ruší polské vysílače. Řešením je výstavba dokrývačů a vysílačů malého výkonu, pro které je ale nutné použité frekvence mezinárodně koordinovat, což je otázka měsíců.

Síkela také Továrkovou upozornil, že ČTÚ nemá politický mandát k oznámení, jak bude stát postupovat v otázce pozemního vysílání po roce 2030. Továrková dříve zmínila, že by bezplatné terestrické vysílání mohlo skončit a stát by mohl frekvence uvolnit pro rychlé mobilní sítě. Lidé by měli přejít na příjem televize přes internet, satelit nebo kabelové sítě.

Exit mobile version