Senát schválil předlohu zákona o kybernetické bezpečnosti

Zákon o kybernetické bezpečnosti se bude vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě.
Především budou muset hlásit případné bezpečnostní incidenty. Vládní předlohu, která to předpokládá, dnes schválil Senát. Novela, jež nyní zamíří k podpisu prezidentovi, navíc předpokládá vznik samostatného úřadu pro kybernetickou bezpečnost. V současnosti tato oblast spadá pod Národní bezpečnostní úřad.

Předloha vesměs přejímá evropskou směrnici. Počítá s tím, že nově zahrnuté skupiny subjektů budou muset přijmout odpovídající kroky, aby zabránily možným bezpečnostním rizikům. Případné kybernetické incidenty budou povinně oznamovat bezpečnostnímu úřadu. Týkat se to bude podle novely rovněž klíčových poskytovatelů digitálních služeb, například platforem pro elektronické obchodování a vyhledávače.

Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jenž bude sídlit v Brně, bude zakládat vládní zmocněnec pro tuto oblast Dušan Navrátil. Předpokládá se, že vznikne nejpozději na podzim. „Já jsem přesvědčena, že tento úřad potřebujeme,“ řekla senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL). Poukazovala přitom na příchod nových technologií, které s sebou nesou i nová rizika. Tým pracující na vzniku nového úřadu je podle ní na špičkové evropské úrovni. Senátor Jaroslav Zeman (ODS) vyjádřil naději, že úřad bude mít dost peněz na to, aby své odborníky zaplatil.

Evropská směrnice má zajistit v unii společnou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů, které představují jeden ze základních prvků fungování vnitřního trhu Evropské unie.

Exit mobile version