Senát USA schválil masivní plán podpory technologického výzkumu a výroby čipů

Americký Senát včera odsouhlasil sadu opatření v celkovém objemu 280 miliard dolarů (6,8 bilionu Kč), jejichž cílem je podpořit výrobu čipů a technologický výzkum ve Spojených státech. Plán zahrnující dotace či daňové úlevy podle stoupenců pomůže USA držet krok s Čínou v sektoru moderních technologií.

Americký prezident Joe Biden vývoj v Kongresu přivítal a vyzval Sněmovnu reprezentantů, aby návrh co nejdříve schválila.

Senátem prošel po výsledku hlasování 64 pro a 33 proti. K drtivě většině senátorů Demokratické strany se v podpoře návrhu připojilo 17 republikánů. Podle listu The New York Times to ilustruje, jak komerční a vojenské soupeření s Pekingem dramaticky posouvá uvažování dvou velkých politických stran a „generuje shodu mezi republikány, kteří se vyhýbali vládním zásahům na trzích, a demokraty, kteří nechtěli velké společnosti zasypávat federálními prostředky“.

Firmy, které se rozhodnou vybudovat závody na výrobu čipů v USA, by podle nového plánu mohly čerpat z dotací a daňových úlev v celkové hodnotě 52 miliard dolarů. Cílem je zvrátit trend klesající domácí výroby počítačových čipů, které se používají v celé škále strojů od telefonů po auta, píše zpravodajský web Axios. Senátní návrh také počítá s novými 200 miliardami na výzkum, především týkající se umělé inteligence, robotiky a dalších rozvíjejících se oblastí.

Podle prezidenta Bidena soubor opatření urychlí výrobu polovodičů v USA. „Sníží ceny, vytvoří pracovní místa a – co je zásadní, – sníží naši závislost na importovaných čipech. Sněmovna by jej měla přijmout co nejdříve,“ pokračoval šéf Bílého domu ve twitterovém příspěvku.

Podle agentury AP by hlasování druhé komory Kongresu mohlo přijít do konce týdne. Někteří zákonodárci Demokratické strany s projednávanou strategií nesouhlasí, předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová nicméně vyjádřila přesvědčení, že se najde dostatek republikánských hlasů na překonání potenciálních ztrát v řadách demokratů.

Kritici plánu mají snahu finančně podporovat firmy podnikající ve výrobě polovodičů za nemístnou. Mezi odpůrce se řadí i známý senátor Bernie Sanders, který hovořil o „bianko šeku“ pro výrobce bez dostatečných pojistek.

Exit mobile version