Servery polského Senátu a slovenské Národní rady napadli hackeři

Servery polského Senátu a slovenské Národní rady (NR SR) dnes napadli hackeři. Informovali o tom představitelé obou zákonodárných sborů. Zda spolu incidenty nějak souvisejí a kdo za nimi stojí, není jasné. V Česku podle zjištění ČTK ani jedna komora parlamentu žádné problémy nezaznamenala.

Ve slovenském parlamentu museli kvůli kybernetickému útoku přerušit hlasování, uvedl předseda Národní rady Boris Kollár. Poslanci se k jednání původně měli vrátit v 15:00. Později Kollár uvedl, že by se schůze mohla odložit až na 8. listopadu. Server aktuality.sk napsal, že technici vyzvali poslance, aby pro jistotu nezapínali služební počítače.

„Kancelář Národní rady v dopoledních hodinách zaregistrovala výpadky IT služeb. Prvotní analýza tohoto kyberneticko-bezpečnostního incidentu zjistila, že síťová komunikace vykazuje abnormální chování. V důsledku toho byla ovlivněna funkčnost všech komponentů, včetně hlasovacích zařízení, pracujících na síťové infrastruktuře NR SR,“ sdělila ČTK mluvčí parlamentu Michaela Jurcová. Dodala, že na odstranění potíží pracují zaměstnanci parlamentu ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem.

Poslankyně opoziční strany Svoboda a solidarita Anna Zemanová kritizovala, že jednání sněmovny bylo odročeno až na listopad. Tvrdila, že jde o účelové rozhodnutí z důvodu, že menšinová vládní koalice neměla dostatek poslanců na schválení zákonů. Její tvrzení odmítl vládní poslanec Juraj Šeliga. Během dneška měli poslanci hlasovat o značném počtu projednaných materiálů; naposledy hlasovali o zákonech před týdnem.

Někteří poslanci slovenské sněmovny v uplynulých týdnech opakovaně upozorňovali, že zastaralý hlasovací systém řádně nefunguje a že při některých hlasováních systém neukázal, jak skutečně hlasovali.

V Polsku útok na servery Senátu přišel poté, co jeho členové ve středu schválili usnesení, v němž označili režim v Rusku za teroristický. V dokumentu zároveň vyzvali mezinárodní společenství, aby podpořilo vznik zvláštního tribunálu, který by stíhal ruské vojenské a politické představitele za agresi vůči Ukrajině.

„Nevím, zda nynější útok je důsledkem včerejšího (středečního) usnesení, nebo jenom náhoda,“ řekl předseda Senátu Tomasz Grodzki. Schůze horní komory podle něho pokračuje podle plánu.

„Zatím jsme nezpozorovali žádné problémy,“ sdělil na dotaz ČTK tiskový odbor české Poslanecké sněmovny. Žádné hackerské útoky nezaznamenal ani český Senát, který se ale začátkem týdne potýkal s částečnými výpadky služeb v souvislosti s problémy u poskytovatele, společnosti T-Mobile. Příčinou těchto problémů mohl být podle pondělního vyjádření mluvčí společnosti Zuzany Netolické hackerský útok.

Různé veřejné instituce v západních zemích nebo organizace kritické vůči chování Moskvy jsou zejména od únorového zahájení ruské invaze na Ukrajinu terčem zesílených hackerských útoků.

Exit mobile version