Severokorejští hackeři mohou údajně vyřadit z provozu celá města

Severokorejští hackeři jsou podle profesora Kima Heung-Kwanga, který ze Severní Koreje uprchnul v roce 2004, schopni vyřadit z provozu celá města.

Profesor Kim Heung-Kwang minulý týden promluvil v pořadu BBC Click, kde vyzval mezinárodní společenství aby zakročilo proti kybernetickým útokům severokorejského režimu. Podle Kwanga má Severní Korea v současné době tisíce dobře vycvičených hackerů, kteří jsou schopni provádět destruktivní kybernetické útoky podobné tomu, jenž byl v minulém roce veden proti počítačovým systémům společnosti Sony.

Kwang do své emigrace v roce 2004 učil počítačové vědy na Hamheung Computer Technology University, přičemž z řad jeho žáků následně vznikla nechvalně proslulá hackerská skupina Bureau 121. Podle bezpečnostních expertů hackeři z Bureau 121 – z nichž se velká většina nachází v Číně – stojí za celou řadou významných kybernetických útoků zaměřených na zahraniční finanční instituce či vládní agentury.

Jak uvedl Kwang v rozhovoru pro BBC, na kybernetické operace ročně padne 10 – 20 % rozpočtu severokorejské armády a většina peněz jde na trénink hackerů, jichž má severokorejská armáda v současné době přes 6000. „Jejich kybernetické útoky mohou mít stejný destruktivní dopad, jako útoky pozemních vojsk. Tamní hackeři mohou v případě potřeby zcela narušit fungování velkých měst ve vybraných zahraničních zemích,“ uvedl Kwang s tím, že Severní Korea pracuje na vlastním počítačovém červu postaveném na kódu Stuxnet, který Američané a Izraelci použili v roce 2010 k infikaci systémů v Íránu.

Pracují na podobném červovi, který bude schopen vyřadit z provozu celá města. Jde o opravdu velmi vážnou hrozbu,“ řekl Kwang. Severokorejci podle všeho svého červa již otestovali. Jak uvedla na počátku tohoto roku jihokorejská vláda, její experti zaznamenali útok severokorejských hackerů na počítačové systémy u své vodní a jaderné elektrárny. „Hackeři nepronikli ke kontrolnímu systému nukleárního reaktoru, ale pokud by se tak stalo, důsledky by mohly být nedozírné,“ dodal Kwang.

Podle Kwanga problém se severokorejskými hackery nemohou efektivně vyřešit jedna nebo dvě země, nýbrž je nezbytné, aby zasáhlo celé mezinárodní společenství.

Exit mobile version