• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Sítě 5G v ČR první fungují již rok

ČTK
28. 6. 2021
| Zprávičky

Zavedení sítí 5G má přinést tuzemskému průmyslu do roku 2025 příjmy přes 59 miliard Kč.

Mobilní sítě páté generace (5G), které umožňují desetinásobnou rychlost připojení proti současným sítím LTE, by měly přinést nejen výrazně kvalitnější služby pro obyvatele, ale také miliardy tuzemskému průmyslu. Kmitočty v pásmu 700 MHz potřebné pro 5G vydražili v aukci loni na konci roku stávající operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, kmitočty 3,4 až 3,6 GHz vedle nich získaly i firmy CentroNet a Nordic Telecom. Souhrnná cena v aukci stoupla z vyvolávacích 5,4 miliardy na 5,6 miliardy korun. Čtvrtý velký operátor, který by získal pásmo 700 MHz potřebné pro celoplošné pokrytí, do Česka nepřišel. První komerční mobilní sítě 5G v Česku však byla spuštěna již o několik měsíců dříve, loni 1. července.

Prvním operátorem, který začal 5G nabízet komerčně, se stala společnost O2, která služby zavedla v části Prahy a Kolína. T-Mobile a Vodafone se přidaly o něco později, Vodafone začal 5G testovat v Karlových Varech, v Ústí nad Labem a Jeseníku, T-Mobile první testovací síť spustil v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě.

Všechna rozhodnutí o přidělení frekvencí v pásmech 700 a 3400 až 3600 MHz pro Nordic Telecom, CentroNet, T-Mobile, Vodafone a O2 již nabyla právní moci počátkem letošního roku, 5. února to oznámil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Klíčové pásmo 700 MHz se pro 5G uvolnilo po přechodu televizního vysílání na nový standard DVB-T2, který vyžaduje méně frekvencí.

Pokrytí Česka sítí 5G má být otázkou několika příštích let. Například operátor O2 nedávno oznámil, že chce pokrýt celé území ČR do tří let, Prahu bude mít firma pokrytou za rok. T-Mobile letos v prvním čtvrtletí připojil přes deset tisíc nových domácností, jeho letošní ambicí je zajistit gigabitové optické spojení pro dalších 100.000 domácností. Vodafone sítí 5G podle květnových informací pokrývá 3,5 milionu lidí.

Síť 5G je pátou generací mobilních sítí, která technicky navazuje na stávající síť 4G a její standard LTE Advanced. Proti stávající technologii umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Výhodou sítí 5G je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence. To umožňuje jejich využití například v autonomních vozidlech nebo v aplikacích umělé inteligence. Předpokládá se také uplatnění v průmyslu nebo v rámci internetu věcí (síť fyzických zařízení, která jsou schopna se mezi sebou propojovat a vyměňovat si data).

Podle v únoru zveřejněné analýzy společnosti Analysys Mason zavedení sítí 5G přinese tuzemskému průmyslu do roku 2025 příjmy přes 59 miliard korun. Náklady na zavádění technologie přitom budou činit zhruba 18 miliard Kč. Celé české ekonomice má pak podle analýzy 5G přinést 130 miliard korun, což je téměř čtyřnásobek implementačních nákladů.

Plnohodnotné využívání 5G sítí v Česku by mohlo dorazit i do odlehlejších oblastí. Účastníci nedávného webináře společnosti Ericsson uvedli, že Česko by mohlo v rámci Národního plánu obnovy část ze 4,4 miliardy korun od EU vynaložit na výstavbu mobilních sítí 5G v investičně náročných oblastech. Pokrývání těchto tzv. bílých míst, kde je modernizace infrastruktury pro poskytovatele připojení nerentabilní, si vyžádá výstavbu 120 základnových stanic pro 5G. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nemá přibližně 470.000 českých domácností zatím k dispozici širokopásmové připojení k internetu.

Síť 5G má na venkově umožnit například rozšíření technologií na bázi internetu věci (IoT) v zemědělství, což je předpoklad pro vytváření chytrých automatizovaných farem. Základem bude robustní bezdrátové spojení, které pokryje i stovky hektarů polí a pastvin. Podle studie agentury Analysys Mason přinese přechod mobilních sítí na standard 5G českému zemědělství do konce dekády zhruba 5,4 miliardy korun příjmů navíc. „5G navíc může výrazně zvýšit dostupnost lékařské péče v odlehlejších místech, podpořit rozšíření dálkové výuky či například dovolí lépe koordinovat výrobu energie z obnovitelných zdrojů. I podniky jistě ocení robustnější připojení,“ uvedl Christian Leon ze společnosti Ericsson, která v Česku buduje 5G síť pro O2 a CETIN.

Technologie 5G již využívají desítky zemí světa, první zemí, která spustila komerční provoz 5G, se v dubnu 2019 stala Jižní Korea. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom o dva týdny později.

Technologie 5G vyvolávají i řadu obav u lidí i vlád. V zahraničí se objevily i útoky na některá zařízení. Nejvíce diskuzí vyvolala snaha americké administrativy k vyloučení čínské firmy Huawei, kterou USA obviňují z krádeží technologií a špionáže pro vládu v Pekingu, z budování sítí 5G. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v roce 2018 označil technologie čínských společností Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.

Rubriky: České ITTelekomunikace

Související příspěvky

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun
Zprávičky

USA a partneři včetně ČR varují před útoky proruských hackerů

11. 12. 2025
Zprávičky

České firmy podle EIB využívají nástroje umělé inteligence nadprůměrně

10. 12. 2025
Zprávičky

NSS podruhé zrušil pokutu za únik zákaznických údajů z e-shopu Mall.cz

8. 12. 2025
Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Zprávičky

S halucinacemi AI v právních podáních se už setkaly soudy i spolek Šalamoun

8. 12. 2025

Komentáře 1

  1. Radoslav Malý says:
    4 roky před

    Joo, CETIN teď do 5G celkem šlape. Sleduju jejich sítě a dávají tam celkem často přípěkvy o 5G a jako technologie to vypadá super. I ty fotky mi přijdou fakt zajímavý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Jak se GenAI etabluje v podnikových informačních systémech?

OpenAI – od neziskové laboratoře k nejhodnotnějšímu start-upu na světě

ČTK
11. 12. 2025

Před 10 lety, 11. prosince 2015, byla založena americká nezisková organizace pro výzkum umělé

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

USA a partneři včetně ČR varují před útoky proruských hackerů

ČTK
11. 12. 2025

Proruští hackeři podnikají oportunistické útoky proti kritické infrastruktuře ve Spojených státech a ve světě,

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Adobe propojuje své aplikace Photoshop a Acrobat s ChatGPT

ČTK
11. 12. 2025

Americká softwarová společnost Adobe integruje své aplikace Photoshop, Expess a Acrobat do chatovacího robota

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Intel prohrál odvolací soud proti pokutě od EU, nakonec ale zaplatí méně

ČTK
10. 12. 2025

Druhý nejvyšší soud Evropské unie zamítl odvolání amerického výrobce čipů Intel proti pokutě od

IDC: Globální trh se skládacími smartphony příští rok vzroste o 30 %

ČTK
10. 12. 2025

Růst globálního trhu se skládacími chytrými telefony v příštím roce výrazně zrychlí, zejména díky

Huawei AI ilustracni

Čína zvažuje omezení přístupu k čipům H200 navzdory Trumpovu povolení

ČTK
10. 12. 2025

Čína se zřejmě chystá omezit přístup k pokročilým čipům H200 společnosti Nvidia, přestože americký

České firmy podle EIB využívají nástroje umělé inteligence nadprůměrně

ČTK
10. 12. 2025

České firmy v evropském srovnání nadprůměrně využívají nástroje umělé inteligence (AI). Zaměřují se přitom

Microsoft oznámil miliardové investice do infrastruktury AI v Indii a Kanadě

ČTK
10. 12. 2025

Americká technologická společnost Microsoft v příštích dvou letech investuje v Kanadě více než 7,5

Tiskové zprávy

Podvodníci zneužívají jména EPH Invest a odvolávají se na Českou národní banku

Kyberpohádky učí bezpečnému chování na internetu

OMEN Max od HP: design, výkon a OLED magie pro hráče i kreativce

Acronis EDR s oceněním uživatelské oblíbenosti od MSP poskytovatelů

NÚKIB podporuje upozornění Spojeného království na škodlivé kybernetické aktivity čínských společností I-S00N a Integrity Tech

Datová suverenita v EU: Může k ní pomoci sekundární software?

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Neocloudy – nové slovo, prudký růst?

Pavel Houser
24. 11. 2025

Opět se vše točí kolem GPU a AI. Poskytovatelé cloudových služeb nového typu („neoclouds“) mají v...

Slovník

Media Planner

Valuta

On-trade

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy podn Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.