Skupina Anonymous se mstí za vypnutí Megaupload.com

Nedlouho poté, co světem proletěly zprávy o zatčení provozovatelů významného serveru pro sdílení souborů Megaupload.com, zahájila známá skupina Anonymous útoky proti vybraným webovým stránkám.
Jedná se tak o jistou formu odplaty, ačkoliv je jasné, že efekt tohoto útoku bude jen krátkodobý. Navíc jde stále „jen“ o webové stránky, což v případě daných organizací nepředstavuje významnější hrozbu.

Prvním webem, který se dostal pod palbu, je www.justice.gov, tedy stránky amerického Ministerstva spravedlnosti. U nich ale nezůstalo. Na seznamu je řada dalších webů včetně UniversalMusic.com, RIAA.com nebo MPAA.com.

Protipirátské tažení

V posledních dnech řada webů protestovala proti přijetí protipirátských zákonů SOPA a PIPA ve Spojených státech vypnutím vlastních stránek, resp. jejich překrytím informací o protestu. Mezi účastníky patřila například anglická Wikipedie nebo známý online obchod Amazon.com. Po vypínání stránek odpůrců těchto značně kontroverzních zákonů je dle slov Anonymous nyní čas na to, aby byly vypnuty stránky těch, kdo tyto zákony podporují.

Oba navrhované zákony, SOPA i PIPA, jsou přitom kritizovány za to, že se snaží bránit zájmy několika velkých amerických firem zcela nepřijatelnou formou, tedy de facto zavedením cenzury v USA. Rozhodně přitom nelze obhajovat zákony špatnou finanční situací těch, které má zákon chránit; je to tedy vnímáno za nenasytnost a známku toho, jak lobby dokáže snadno protlačovat zákony dle svých potřeb.

Na druhou stranou je odstavení Megaupload.com důkazem, že „to jde i bez cenzury“.

USA nejsou výjimkou

USA ale nejsou jedinou zemí, kde jsou přijímány protipirátské zákony. Dobrým příkladem budiž Francie se svým „HADOPI“, díky kterému může být na základě tři stížností „držitelů autorských práv“ odpojen libovolný uživatel od Internetu. O tom, kdo bude připojen a kdo odpojen, tedy ve Francii nerozhoduje soud a neexistuje zde presumpce neviny; vše zůstává na libovůli blíže neurčených společností. To lze vnímat jako závažný zásah do demokratických pravidel.

Exit mobile version