Sony se možná pustí do záchrany upadajícího Olympusu

Japonci si musí pomáhat, tak to alespoň vypadá podle nedávného oznámení obou společností. Olympusu se nejen krátí dech, ale také termín pro vyjednání kapitálové injekce (asi 50 miliard jenů, tzn. přibližně 12,8 miliardy korun), která by postavila firmu znovu na nohy. V kritické chvíli přispěchala na pomoc jiná japonská velryba na poli spotřební elektroniky, společnost Sony, ruka v rukávě ovšem ještě není.

evropské sídlo společnosti Olympus

Olympus se dostal do problémů loni, kdy se přišlo na to, že téměř dvacet let maskoval obrovské investiční ztráty z nevýhodných akvizic. Účetní podvod dosáhl za léta úctyhodného rozměru okolo 1,7 miliardy dolarů, loni vše prasklo, když se ve slabé chvilce rozpovídal bývalý CEO společnosti Michael Woodford. V loňském roce tak poprvé musel firma vykázat ztrátu a to ne úplně zanedbatelnou (49 miliard jenů), ve ztrátě je ale také samotná Sony, v loňském fiskálním roce vykázala rekordní ztrátu 5,7 miliardy USD (117,3 miliardy korun).

Proti Olympusu hraje ale jednak samotný podvod, druhak ztráta důvěry trhu. Kromě dalších konsekvencí (jako restrukturalizace firmy a propouštění 2700 zaměstnanců) to znamená silný tlak na společnost, aby podstoupila část firmy silnému finančními partnerovi. Firma Sony by tak mohla za výpomoc získat v Olympusu více než 10% podíl.

To je také zřejmě maximum, na které hodlá Olympus přistoupit. Jeho prezident, Hiroyuki Sasa, se nechal slyšet, že větší investici, by kvůli riziku ztráty nezávislosti firmy rozhodně odmítl. Právě to je možným rizikem, na kterém by mohla jednání ještě ztroskotat. Olympus si ale zatím takové prohlášení může dovolit, dalšími zájemci v řadě samaritánů jsou Panasonic, Fujifilm Holdings a Terumo. Olympus je pro investory zajímavý především silnou penetrací na trzích se zdravotnickou elektronikou, má například podíl 70 procent na globálním trhu diagnostických endoskopů. Pokud by jednání se všemi partnery ztroskotala, uchýlí se firma k odprodeji akcií.

Exit mobile version