Soud ukončil dokazování v kauze IT zakázek, žalobce žádá vysoké tresty

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Olomoucký krajský soud dnes ukončil dokazování v rozsáhlé kauze zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy, ve které čelí obžalobě 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting, a přistoupil k závěrečným řečem. Případem se škodou vyčíslenou zhruba na čtvrt miliardy korun, se soud zabýval od září 2021, vyslechl při ní přes sto svědků. Podle žalobce se vina obžalovaných prokázala a žádá vysoké tresty, obhajoba naopak vinu odmítá. Závěrečné řeči plánuje soud na celý týden, poté kauzu odročí kvůli vyhlášení rozhodnutí, uvedl soudce Petr Sušil.

Žalobce Martin Brzobohatý odkázal na elektronické důkazy v podobě e-mailové komunikace, odposlechy a zajištěné listiny. „Obžalovaným je kladena za vinu manipulace veřejných řízení v podobě 13 zakázek. Smyslem manipulace bylo vítězství v zadávacích řízeních a získání vypsané zakázky. U jednotlivých zakázek je patrná systematická, promyšlená a dlouhodobá aktivita obžalovaných vykazující prvky konspirace a snaha zmanipulovat tato řízení ve svých prospěch,“ uvedl žalobce.

Za olomouckou softwarovou společnost Tesco SW se před soudem zodpovídají Josef Tesařík, Michal Tesařík a David Tesařík. Žalobce je označil za členy organizované skupiny a navrhl jim tresty ve výši 8,5 roku, dvěma z nich i osmiletý zákaz činnosti. Podle obhájce Josefa Tesaříka však žádné důkazy o jejich vině neexistují. Tvrdil, že na jejich jednání není nic nezákonného ani konspiračního a v případě takto složitých zakázek šlo pouze o konzultace, které byly tehdy naprosto běžné a měly za cíl pomoci zadavateli. Poukázal také na nezákonnost prohlídek a zajištění digitálních stop. Pro svého klienta navrhl zproštění obžaloby. „Cítím se být zcela nevinen,“ uvedl dnes Josef Tesařík s tím, že soud vítá jako možnost se očistit.

Ostatním obžalovaným, mezi kterými jsou zástupci soutěžitelů, ale i lidé, kteří se podíleli na vypracování zadávacích dokumentací, či zástupci samospráv a veřejné správy, navrhl žalobce tresty v rozmezí od pěti let do 8,5 roku. Jejich obhájci se dostanou na řadu v příštích dnech, už na začátku procesu však uvedli, že tržní konzultace nejsou nezákonným jednáním, situace před deseti lety byla z hlediska veřejných zakázek jiná a postup žalobců označili za kriminalizaci obchodních jednání. Souzené společnosti Tesco SW navrhl žalobce peněžitý trest 15 milionů korun a trest zákazu účasti ve veřejné soutěži a přijímání dotací na dobu 15 let. Společnosti Eunice Consulting navrhl peněžitý trest deset milionů korun a stejný zákaz.

Obžaloba se týká let 2009 až 2014, obžalovaní podle Brzobohatého po vzájemné dohodě ovlivňovali veřejné zakázky vyhlašované v operačním programu ministerstva vnitra a dotované ze strukturálních fondů EU s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Všichni vinu popírají.

Soud se ke kauze vrátil po několika měsících, loni na podzim rozhodl o tom, že nepřipustí jako důkaz část e-mailové komunikace zajištěné ze serverů společnosti Tesco SW, které označila obžaloba za jeden ze stěžejních důkazů. Obhajoba po celou dobu procesu poukazovala na to, že u nich nebyl zajištěn prvek autenticity a integrity. Obžaloba si kvůli tomu nechala vypracovat znalecký posudek z oboru kybernetiky a soud kvůli tomu dnes vyslechl i znalce. Podle obhájců ani výslechem znalce pochybnosti nezmizely. Soudce Petr Sušil dnes uvedl, že u dvou zdrojů této komunikace nemá soud dosud jasné stanovisko. Avizoval, že po závěrečných návrzích, které jsou plánovány na celý týden, bude jednání na dva až tři měsíce odročeno kvůli vyhlášení rozhodnutí.

Exit mobile version