Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Stalkerware je typ malwaru a zároveň forma zneužití technologií. Oběť okrádá o fyzickou i online svobodu tím, že sleduje její polohu a monitoruje veškerou aktivitu na telefonu, včetně navštívených webových stránek, textových zpráv a hovorů.

„Zaznamenaný nárůst stalkerwaru je opravdu znepokojující,“ říká analytik hrozeb v Genu Jakub Vávra. „Stalkerware lidem často tajně instalují do telefonu jejich násilničtí manželé, bývalí partneři, špatní přátelé nebo znepokojení rodiče a obětem může způsobit závažné fyzické i psychologické újmy. Nejde jen o krádež osobních dat, ale také o praktické dopady na jejich bezpečí.“

Během posledních tří let objevili výzkumníci hrozeb z oddělení Avast Threat Labs širokou škálu mobilních aplikací sloužících k nedobrovolnému stalkingu. Na jejich odstranění spolupracovali s obchody s aplikacemi, jako je např. Google Play. Nedávná analýza odhalila, že jednou z nejrozšířenějších forem stalkerwaru jsou rodičovské aplikace, které lidé zneužívají ke sledování hovorů, SMS zpráv, aktivity na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohy. Dalším častým typem stalkerwaru jsou aplikace, které se vydávají za lokátory ztracených nebo ukradených zařízení. Po instalaci se v zařízení buď zcela schovají, nebo se vydávají za aplikace na poznámky, aby je nic netušící uživatel nedokázal odhalit. Stalker může následně tyto aplikace na dálku ovládat a provádět škodlivé aktivity.

Exit mobile version