Stát chce mít více vlastních odborníků na IT bezpečnost

Státní správa si dosud spíše najímala externí společnosti.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za nezbytné, aby státní správa měla více kmenových odborníků na kybernetickou bezpečnost namísto najímání extreních firem. Řekl to na briefingu v Národním centru kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně.

Premiér tak reagoval na výsledky kontrol národního centra, které prověřovalo, jak je zajištěna kybernetická bezpečnost v jednotlivých institucích státní správy. „Hlavní problém bude zřejmě v personální oblasti. Budeme muset zajistit, aby státní správa měla více odborníků na kybernetickou bezpečnost. V minulých letech byla řada věcí outsourcována, to znamená, že státní správa proto, aby ušetřila na lidech, si najímala externí společnosti zejména v té oblasti IT. A je málo kmenových zaměstnanců v ústředních státních institucích, kteří by měli na starosti tu oblast kybernetické bezpečnosti,“ uvedl Sobotka.

Výsledky kontrol dosud nejsou známy, podle Sobotky by je ale měla na svém zasedání projednat vláda. Úroveň jednotlivých úřadů, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, byla rozdílná, řekl premiér. „Cílem je, abychom nastavili metodiku a zorganizovali systém, který tady do této chvíle nebyl a který bude úřady pravidelně vyhodnocovat a srovnávat,“ uvedl. Kontroly úrovně úřadů co do kybernetické bezpečnosti by tak měly pokračovat.

V Brně by měl ještě v létě vzniknout Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), a to vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu, který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní. Podle Sobotky se nyní čeká až prezident podepíše příslušný zákon, který už Parlament schválil. Loni v listopadu vláda rozhodla, že úřad vytvoří v Brně – Černých Polích z části původních kasáren, půjde o novou budovu centra kybernetické bezpečnosti pro až 400 pracovníků. Výstavba by se měla uskutečnit v letech 2018 až 2023.

Kybernetické útoky na kritickou či důležitou informační infrastrukturu jsou v posledních letech na vzestupu. Vládní tým GovCERT eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. Útoky ze strany státních i nestátních aktérů mohou ohrozit klíčové služby státu, zajištění bezpečnosti a jeho obranyschopnost, ale také soukromé podniky a každodenní život obyvatel.

Exit mobile version