Zakladatel společnosti, posléze „renegát“ a posledních 14 let opět CEO společnosti definitivně ukončil své působení ve firmě na pozici jejího výkonného šéfa. O důvodech se spekuluje, nejpravděpodobnější je však neustále se zhoršující zdravotní stav tohoto energického otce zakladatele.
Na místo Jobse nastoupí Tim Cook, samotný ex-CEO se stane předsedou správní rady společnosti, to by mu mělo zajistit dostatečný vliv na firmu, aby se nemohla opakovat situace z přelomu osmdesátých a devadesátých let.
Jobs své rozhodnutí o rezignaci na funkci oznámil v noci na čtvrtek otevřeným dopisem správní radě společnosti. „Vždy jsem trval na tom, že až přijde den, kdy již nebudu schopen dále v plném rozsahu plnit své povinnosti a splňovat kladená očekávání na CEO Apple, budu prvním, kdo to oznámí. Ten den nadešel právě dnes,“ nechává se Jobs slyšet v dopisu. Podrobné důvody jobs neuvádí, ale vyjádřil zároveň přání pokračovat ve firmě ve funkci předsedy správní rady. Ta mu dnes v tomto ohledu také vyhověla.
Zdravotní potíže se jeví jako nejpravděpodobnější důvod pro odchod už kvůli od ledna letošního roku trvající zdravotní dovolené, na které se šestapadesátiletý Jobs bez přerušení nalézá.
Dovolenou podobného typu si ostatně nebere poprvé, ve skutečnosti je to již třetí dlouhodobá zdravotní dovolená za posledních sedm let. Asi nejznámější z nich je ta z roku 2004, kdy se CEO společnosti musel podrobit operaci a následné rehabilitaci po rakovině slinivky. Nový CEO společnosti, Tim Cook, od roku 2007 působil na pozici COO společnosti a Jobse již několikrát v jeho funkci zastupoval.
Apple zažil za svoji krátkou historii období rychlého vzestupu, téměř konce a následně skoro zázračného znovuvzkříšení.
Na úplném počátku historie společnosti stál Steve Jobs a Steve Wozniak, kteří vyráběli a prodávali elektronické krabičky umožňující bezplatné dálkové volání. V roce 1975 se Wozniak ve studentském klubu seznámil s počítačem Altair 8800, který ho inspiroval k tomu, aby si postavil podobný ale vlastní model. Když hotový počítač uviděl Steve Jobs, zavětřil v něm příležitost. Od 1. dubna 1976 tak ještě se společníkem Ronaldem Waynem založili společnost Apple Computer (slovo Computer bylo z názvu odstraněno v roce 2007), přičemž základní kapitál 1 300 dolarů získali tím, že Jobs prodal své auto a Wozniak vědeckou kalkulačku. Wayne však brzy projekt opustil a svůj podíl ve firmě svým dvěma společníkům prodal za 800 dolarů.
První Wozniakův počítač byl pojmenován Apple I a oblibu si našel především mezi počítačovými nadšenci. Po úspěchu v podobě několika desítek prodaných kusů po 666 dolarech začal Wozniak ještě tentýž rok pracovat na počítači Apple II. Ten měl zaujmout mnohem širší okruh uživatelů a za tímto účelem například Jobs rozhodl, že se vymění nevzhledný dřevěný kryt Applu I za líbivý plastový.
V roce 1980 byla již společnost puštěna na burzu. Akcie, které se prodávaly za 22 dolarů, byly rozebrány během několika minut. Ze zakladatelů a další desítek zaměstnanců se okamžitě stali milionáři. V tomto roce společnost prodala 78 tisíc počítačů Apple, tedy zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku.
Když v roce 1981 společnost IBM představila své první PC a začala dominovat trhu, odpověděl Apple uvedením počítače Apple Lisa. Ten byl sice v mnoha ohledech velmi vyspělý a jako první v historii například přinesl ovládání prostřednictvím myši, ale zejména kvůli vysoké ceně mezi zákazníky neuspěl. Apple se tak po prudkém vzestupu dostal do problémů, jeho tržby se snížily a hodnota akcií klesla na polovinu. Od té doby se společnosti pořádně nedařilo vybruslit z problémů a to až do doby po roce 1997, kdy se do vedení (nejprve dočasně) opět vrátil v roce 1985 de facto vyhozený Steve Jobs. Ten dostává firmu opět na vrchol, nejprve technologického světa, a nyní její hodnot soupeří dokonce s průmyslovými giganty jako je těžařská společnost Exxon mobile.