Steve Jobs podlehl boji s rakovinou, CEO od konkurence mu skládají hold

Spoluzakladatel Apple a muž, který se dvakrát ocitl na pozici CEO společnosti, včera podlehl zákeřné rakovině slinivky. Zemřel poměrně mladý, v 56 letech. Zvláštní ironií osudu je, že umírá ani ne 24 hodin po kontroverzním (alespoň z pohledu trhů) oznámení telefonu iPhone 4S.

Letmý pohled na historii firmy Apple vypovídá o fatálním vlivu Jobse na její osud. Apple zažil období rychlého vzestupu, téměř konce a následně skoro zázračného znovuvzkříšení, úspěšná období prožíval vždy v okamžicích, kdy byl u kormidla právě Jobs.

Na úplném počátku historie společnosti stál Steve Jobs a Steve Wozniak, kteří vyráběli a prodávali elektronické krabičky umožňující bezplatné dálkové volání. V roce 1975 se Wozniak ve studentském klubu seznámil s počítačem Altair 8800, který ho inspiroval k tomu, aby si postavil podobný ale vlastní model. Když hotový počítač uviděl Steve Jobs, zavětřil v něm příležitost.

Od 1. dubna 1976 tak ještě se společníkem Ronaldem Waynem založili společnost Apple Computer (slovo Computer bylo z názvu odstraněno v roce 2007), přičemž základní kapitál 1 300 dolarů získali tím, že Jobs prodal své auto a Wozniak vědeckou kalkulačku. Wayne však brzy projekt opustil a svůj podíl ve firmě svým dvěma společníkům prodal za 800 dolarů.

První Wozniakův počítač byl pojmenován Apple I a oblibu si našel především mezi počítačovými nadšenci. Po úspěchu v podobě několika desítek prodaných kusů po 666 dolarech začal Wozniak ještě tentýž rok pracovat na počítači Apple II. Ten měl zaujmout mnohem širší okruh uživatelů a za tímto účelem například Jobs rozhodl, že se vymění nevzhledný dřevěný kryt Applu I za líbivý plastový.

V roce 1980 byla již společnost puštěna na burzu. Akcie, které se prodávaly za 22 dolarů, byly rozebrány během několika minut. Ze zakladatelů a další desítek zaměstnanců se okamžitě stali milionáři. V tomto roce společnost prodala 78 tisíc počítačů Apple, tedy zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku.

Když v roce 1981 společnost IBM představila své první PC a začala dominovat trhu, odpověděl Apple uvedením počítače Apple Lisa. Ten byl sice v mnoha ohledech velmi vyspělý a jako první v historii například přinesl ovládání prostřednictvím myši, ale zejména kvůli vysoké ceně mezi zákazníky neuspěl. Apple se tak po prudkém vzestupu dostal do problémů, jeho tržby se snížily a hodnota akcií klesla na polovinu. Od té doby se společnosti pořádně nedařilo vybruslit z problémů a to až do doby po roce 1997, kdy se do vedení (nejprve dočasně) opět vrátil v roce 1985 de facto vyhozený Steve Jobs. Ten dostává firmu opět na vrchol, nejprve technologického světa, a nyní její hodnot soupeří dokonce s průmyslovými giganty jako je těžařská společnost Exxon mobile. Otázka zní, co bude bez Jobse?

“Jsem vážně smutný ze zprávy o Stevově smrti, poprvé jsme se potkali před třiceti lety, byli jsme kolegové konkurenti ale přesto pořád hlavně přátelé více jak polovinu našeho života,“ komentoval oznámení Bill Gates, ex-CEO a zakladatel společnosti Microsoft.

‘‘Steve Jobs byl ikonou mezi investory a byznysmany v Silicon Valley. Jeho přínos v oblasti inovací bude ještě dlouho připomínán,’’ říká Meg Whitmanová, CEO společnosti Hewlett-Packard.

‘‘Jsem z té zprávy velmi smutný, Steve byl jediný muž široko daleko, který dokázal dopředu vědět, co jako zákazník chcete a byl schopen to navíc popsat naprosto srozumitelně v několik málo slovech,“ nechal se slyšet Larry Page, CEO a spoluzakladatel ve společnosti Google.

‘‘Dnes svět ztratil vizionáře, vůdce a ikonu technologického průmyslu, já osobně jsem ale ztratil hlavně přítele,“ poznamenal Rupert Murdoch, zakladatel vydavatelského domu News Corporation.

‘‘Opravdový génius se pozná podle toho, že dokáže oslovit většinu lidí na planetě, Steve to dokázal a my v Intelu jsme měli tu čest s ním spolupracovat a zažívat to na vlastní kůži,’’ pronesl Paul Otellini, CEO Intelu.

Exit mobile version