Studie: Pro budoucnost jsou stěžejní investice do telekomunikací

Pro budoucí konkurenceschopnost Česka jsou důležité investice do telekomunikačních sítí a jejich vysoká kvalita. Peníze, které jdou do telekomunikací, vytváří nová pracovní místa a rozšiřování sítě rychlého internetu přispívá k rychlejšímu růstu hrubého domácího produktu.
Stát a firmy by proto měly zajistit podmínky pro jejich efektivní rozvoj. Vyplývá to z analýzy vysoké školy CEVRO Institut, kterou dnes novinářům představili její autoři.

Podle studie jsou telekomunikace pro výkon české ekonomiky minimálně stejně důležité jako například energetika, automobilový průmysl nebo stavebnictví.

„Každá tisícovka mzdy v odvětví se do celé ekonomiky promítne až 1760 korunami. Provozovatelé mobilních sítí se navíc jako daňoví rezidenti umisťují pravidelně na nejvyšších příčkách žebříčku odvodů do veřejných rozpočtů,“ uvedl analytik Michael Fanta z Centra ekonomických a tržních analýz.

Například rozšíření vysokorychlostních sítí o deset procent vede podle Evropské komise ke stimulaci reálného HDP o 1,21 až 1,38 procentního bodu, řekl Fanta. Díky miliardě investic na zavádění moderních sítí pak může vzniknout v průměru 359 nových pracovních míst v návazných odvětvích.

Budoucnost v telekomunikacích patří podle autorů studie hlavně datovým přenosům. K tomu bude mimo jiné nutné vybudovat dokonalé zasíťování pro přenášení velkých objemů dat a rozšířit vysokorychlostní internet na venkov i do chudších regionů.

Příchod nové technologie ale neznamená okamžité opuštění těch stávajících, upozornil ředitel pro výzkum Aleš Rod. Telekomunikační společnosti podle něj budou muset nejen investovat do nových sítí, ale zajistit i funkčnost starších zařízení, na kterých je řada spotřebitelů stále závislá. Cena za tyto služby přitom dlouhodobě klesá, zatímco objemy přenesených dat, zejména v datových službách, stále rostou.

Jestliže v roce 2016 by si bylo možné za mediánovou mzdu koupit o 39 procent více benzinu nebo o 4,7 procent více kWh elektřiny oproti roku 2007, u mobilních hlasových služeb by se jednalo o nárůst o 510 procent. Cena za jeden GB dat klesla podle studie v uplynulé dekádě o 88 procent. Počet uživatelů mobilního internetu vzrostl od roku 2010 zhruba šestkrát.

Autoři studie uvedli, že pro efektivní rozvoj telekomunikačního sektoru je nutné zajistit v ČR vhodné podmínky. Podle nich je potřeba hlavně stabilní prostředí s regulacemi, které by měly být založené na důkladné analýze. Měla by se snížit administrativa a zvýšit podpora investic do mobilních sítí i pevného internetu. Předpokladem pro úspěch je také dobrá komunikace mezi regulátorem a tržními subjekty, dodali.

Česko patří v současnosti v rychlosti a kvalitě pokrytí 4G signálem mezi nejúspěšnější evropské i světové země. Analýza OpenSignal, která v druhé polovině roku 2017 hodnotila měření z 88 zemí, zařadila tuzemské mobilní LTE sítě na 10. příčku v dostupnosti sítě a na 18. místo v rychlosti sítě.

Exit mobile version