Stuxnet prý infikoval atomovou elektrárnu v Rusku

Americký špionážní červ Stuxnet, který byl odhalen v roce 2010 poté, co úspěšně infikoval zejména kontrolní systémy (SCADA) v průmyslových elektrárnách na blízkém Východě, má údajně potvrzenou oběť v Rusku.
Tvrdí to alespoň nyní Eugen Kaspersky, jenž se odvolává na bezpečnostního technika nejmenované ruské atomové elektrárny.

Komplexní špionážní červ Stuxnet je pravděpodobně dílem americké vlády, s tímto odhalením alespoň již dříve přišel deník The New York Times. Červ byl vyvinut jako kybernetická zbraň určená na útoky proti Iránu. Jednalo se o celou sérii sofistikovaných útoků s kódovým označením olympijské hry. Ty pomyslně odstartoval ještě za svého úřadování tehdejší prezident George Bush mladší.

Hlavním cílem útoků byly íránské centrifugy na obohacování uranu ve městě Natanz. Na projektu se podílela také vláda Izraele, ta hlavně do továrny dostala kód zabudovaný v nových dodávaných systémů od Siemensu a v zařízeních nejmenovaného íránského výrobce. Kód mapoval počítačové systémy v průmyslovém objektu, trochu záhadou je, jak se dostávaly data z uzavřeného systému (bez připojení na Internet) zase ven.

Po špionáži systémů byl teprve vyvinut první prototyp červa. Ten byl následně otestován na libyjských systémech, které vláda odevzdala USA po ukončení svého jaderného programu. Následovalo vložení červa do systémů v továrnách v Natanz. První verze se tam měly dostat na USB flashkách, které agenti rozházeli v okolí továrny.

Zde červ infikoval počítače, které řídí centrifugy a ty pak postupně ničil tím, že je roztáčel na příliš vysoké otáčky. Irán sice podle novin intenzivně hledal příčinu problémů, ale až do úniku kódu na Internet se pohyboval pouze po falešné stopě. Na Internet se dostal červ přes notebook jednoho z pracovníků v továrně. Během útoků mělo být vyřazeno z provozu asi 1000 z celkových 5000 centrifug. Jak dopadla napadená ruská elektrárna Kaspersky neřekl.

Exit mobile version