Suse a Microsoft – těžkotonážní „chameleon v oblacích“

Suse je druhým největším komerčním výrobcem Linuxu, ale v několika oblastech vede na celé čáře, zejména ve spolupráci se SAPem – 95 % instalací SAP HANA je na Linuxu, 70 % všech aplikací SAPu na Linuxu „jede“ na Suse Linux Enterprise Serveru, a to není zdaleka všechno. Suse se už kamarádí i s Microsoftem a jeho Azure. Cloud computing je totiž obrovská příležitost k růstu.
Abychom byli ve výčtu úplní, pak 80 % Linuxu ve velkých firmách, devět z deseti Linuxů v oblasti aerospace je od Suse, čtyři z pěti největších světových bank provozují Suse Linux, dále deset největších telekomunikačních společností, deset největších automobilek, sedm z deseti největších farmaceutických firem, stejně tak v retailu a ve výrobě, více než patnáct let je Suse Linux primárním operačním systémem pro mainframy IBM Z Series, a 50 % z dvaceti největších superpočítačů běží na Suse.

Suse, SAP a Microsoft

Kromě toho, že je Suse Linux Enterprise Server (SLES) primární platformou pro aplikace SAP na Linuxu a hlavním operačním systémem pro SAP HANA, je také nově k dispozici v Microsoft Azure a je zde k dispozici na Azure marketplace. Pro SAP HANA běží SLES v prostředí MS Azure na specializovaných serverech a je velmi vhodnou volbou jak pro vývojové a testovací, tak pro produkční prostředí. Suse Linux Enterprise Server 12SP2 podporuje v Azure také Microsoft SQL Server.

Suse a MS Azure pro SAP HANA

Spolupráce Suse se SAPem trvá už 17 let, inženýři od Suse sedí společně s vývojáři SAPu přímo v jejich sídle ve Walldorfu a SAP doporučuje Suse jako hlavní operační systém pro SAP HANA. Microsoft už spolupracuje se SAPem 20 let a je certifikovanou platformou IaaS pro SAP. Suse zajišťuje zvýšenou bezpečnost šifrováním dat pro aplikace SAP a nabízí robustní infrastrukturu v Azure pro patche a updaty. Microsoft zase poskytuje cloudovou infrastrukturu, na kterou spoléhají největší společnosti světa.

Suse dodává optimalizaci pro vysoký výkon díky ladicí komponentě pro SAP HANA a instalační wizard pro SAP. Microsoft umožňuje provoz i těch největších pracovních zátěží SAP HANA ve veřejném cloudu na infrastruktuře vyladěné pro SAP. Suse k tomu podporuje vysokou dostupnost a škálovatelnost, která je zahrnuta v Suse Linux for SAP Applications, opravy systému za chodu Live Patching a geografického Geo Clusteringu a díky Suse High Availability Extension má výborně odladěné clusterování, takže dokáže provádět synchronní replikaci až do vzdálenosti 30 km. Na to Microsoft odpovídá volbou nasazení ve 30 různých datacentrech na spolehlivé infrastruktuře se Suse (celkem má Microsoft přes 100 datacenter ve 38 regionech). Suse poskytuje podporu včetně 24/7 s možností využití Long Term Service Pack Support (LTSS). Microsoft zase poskytuje podporu pro cloudové prostředí a své stroje má pro aplikace SAP HANA certifikovány.

Co se týče SAPu na Suse Linux Enterprise Serveru (SLES), Microsoftu podporuje aplikace a prostředí SAP Business Suite, SAP Business All-in-One, SAP Business Object (business intelligence) a SAP NetWeaver. Na SLES jsou pro Azure certifikovány SAP HANA Developer Edition, SAP HANA One, SAP S/4HANA, SAP Business Suite on HANA (OLTP) a SAP HANA Platform nebo Enterprise Edition for SAP BW (OLAP).

MS Azure poskytuje pro SAP na SLES největší možnosti volby v této oblasti IT, včetně škálovatelnosti, které by bylo jinak možno dosáhnout za cenu vysokých vlastních nákladů na hardware při potřebě jen občasného dosažení vysokého výkonu, například při ladění, měsíčních uzávěrkách nebo sezónního zatížení v retailech a velkých e-shopech. Azure Virtual Machines lze škálovat do 0,5 TB RAM a pokud je potřeba více, Microsoft podporuje až 4 TB pro OLTP a 32 TB pro OLAP. Pro SAP HANA na (nejen na SLES) jsou vyhrazeny specializované vyladěné servery.

Microsoft o sobě mj. uvádí, že jeho Azure je v současnosti jedinou platformou veřejného cloudu, která nabízí garantovanou kvalitu služeb (SLA), a to díky vlastní replikaci míst a disaster recovery, takže může poskytovat konzistentní výpočetní prostředí kategorie enterprise, které samozřejmě může sloužit jako rozšíření firemní infrastruktury, kterou má zákazník nainstalovánu.

Microsoft a Suse

Pro Suse Linux Enterprise Server dnes existuje více než 11 400 certifikovaných plikací od více než 1 800 nezávislých softwarových výrobců (ISV). SLES na Microsoft Azure dává uživatelům záruku, že úlohy, které dnes spouštějí ve svém vlastním prostředí, budou stejně dobře (a lépe) podporovány i v cloudu. Pro vývoj nových aplikací pro Azure firmy Suse a Microsoft také spolupracovaly. Microsoft například poskytuje nástroje javascriptu prostřednictvím své infrastruktury Node.js pro správu virtuálních strojů běžících na MS Azure. Suse Studio zase umožňuje vývojářům a IT profesionálům rychle vytvářet personalizované image virtuálních strojů serverů Linuxu nebo vytvářet nové linuxové aplikace a šířit je v MS Azure s minimálními nebo dokonce žádnými konfiguračními nároky.

SUSE v Microsoft Azure

Firmy Suse a Microsoft také učinily snazší správu smíšeného prostředí Windows a Linux těsnější integrací nástrojů Suse Manager a Microsoft Systems Center. Ať už jde o správu úloh v cloudu nebo v datovém centru, manuální updaty, patche a konfigurování serverů může být časově náročné a vést k chybám. Suse Manager Management Pack for Microsoft Systems Center umožňuje mít přehled o „zdraví“ serveru a zanášet patche jak pro linuxové, tak windowsové aplikace běžící v MS Azure nebo on-premise z jedné konzole, což zvyšuje efektivitu procesu updatů, šetří náklady a čas a minimalizuje riziko chybovosti.

Proč cloud Microsoft Azure?

Podle časopisu Fortune (autor Andrew Nusca) hodlá Microsoft s CEO Satyou Nadellou spolupracovat s ostatními technologickými výrobci více než tomu bylo v minulosti. To jej staví do nové role hlavního hráče v širším technologickém ekosystému, a už není „zabetonovaný“ ve své ulitě.

Cloud computing je také považován za obrovskou příležitost k růstu pro celý technologický průmysl. Díky prozřetelným investicím do infrastruktury a služeb získal Microsoft globální rozměr a know-how, jak se stát opravdu velkým hráčem.

Hybridní cloud také potřebuje „hybridní strategii“. Většina firem nebude chtít umístit svá data do veřejného cloudu. Většina z nich je však ani nebude chtít mít uložena u sebe. Microsoft stojí na dobré pozici s vybudovanými prostředky, které slouží klientům na obou místech.

Microsoft dostal s nástupem nového CEO, kterým je Satya Nadella, nový směr, a přestože přispíval do open source už dříve, přestal s konkurenčními platformami válčit a rozhodl se jako „zbytek světa“, který transformaci open source přijal. Dnes Microsoft nabízí na Azure marketplace z dřívějšího pohledu nemyslitelné – aplikace open source včetně Linuxů, a to i těch komerčních, tedy Suse Linux. Plných 60 % obrazů OS (images) v Azure marketplace je založeno na Linuxu/OSS.

Kromě toho má Microsoft partnerství s těmi, kteří vedou v klíčových průmyslových odvětvích, jako například Suse se svým OS Suse Linux Enterprise Server.

Začít se dá i zadarmo

Pokud si chce někdo vyzkoušet, jak to mezi Suse a Microsoftem ohledně Suse Linux Enterprise Server a Microsoft Azure funguje, ať si otevře účet na Microsoft Azure. Zde obdrží kredit 200 dolarů, který může použít na Microsoft Azure Services, včetně SLES: azure.microsoft.com/ pricing/free-trial. Kromě toho se může přihlásit na Hands-on LAB se SUSE ve dnech 27. 4 2017 v Bratislavě nebo 19. 5. 2017 v Praze – více informací na www.azuredays.eu.

Exit mobile version