Na pomoc lékařům bojujícím s epidemií eboly v západní Africe vyvinuli dobrovolníci ve spolupráci se společností Google speciální tablet odolný vůči chlorové dezinfekci. Dotykový displej se dá ovládat i v ochranných gumových rukavicích a tablet je odolný i vůči vysoké vzdušné vlhkosti. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
O pomoc při vývoji tabletu, který by usnadnil lékařům práci při registraci pacientů v postižených oblastech, požádala technologické odborníky humanitární organizace Lékaři bez hranic (MsF). Na vrcholu současné epidemie zdravotníci často museli osobní údaje pacientů i informace o jejich zdravotním stavu křičet na své spolupracovníky za ochranným plotem, aby tak zabránili jejich nakažení. Diktovat údaje přes plot s maskou na ústech na konci náročné směny byl ale podle MsF „recept na omyly“.
Virus eboly se přenáší především kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle MsF proto představuje riziko byť i jediný list papíru, který by se dostal se zbytky krve, slin, moči či exkrementů z karanténní zóny.
Ve třech nejvíce postižených západoafrických zemích, Libérii, Sieře Leone a Guineji, už nemoci podlehlo více než 10.000 lidí. Kolem 24.600 se jich od zaznamenání prvního případu v prosinci 2013 nakazilo.
Nově vyvinutý přenosný počítač s dotykovou obrazovkou je voděodolný a může být ošetřen půlprocentním roztokem chloru, který zabíjí virus eboly. Nemá žádné ostré hrany, aby nedošlo k narušení ochranných obleků. Nabíjí se rychle a bezdrátově. V praxi jej už otestovali zaměstnanci některých zdravotních středisek v Sieře Leone.
Podle technologického poradce MsF Ivana Gaytona je důležité sbírat data o průběhu nemoci nejen kvůli jednotlivým pacientům, ale i kvůli bližšímu poznání nemoci. „Z dlouhodobého hlediska se dozvíme více o nemoci a možnostech její léčby, pokud budeme moci lépe shromažďovat data o našich pacientech,“ uvedl.
Nový tablet není chráněn žádným zvláštním patentem, podle MsF je tak možné, že najde uplatnění i v jiných krizových oblastech, například při epidemiích cholery.