Telekomunikační firmy odmítly plán rozvoje sítí

Zástupci telekomunikačních firem na jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) odmítli přepracovaný plán rozvoje vysokorychlostních sítí. Rozhodnout se má ve čtvrtek na schůzce u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Dohodli se naopak na potřebě zmapovat stávající internetovou infrastrukturu, aby se snížily náklady na výstavbu sítí. ČTK to řekl předseda ICT Unie Svatoslav Novák.

Podle Mládka panuje shoda na potřebě transpozice evropské směrnice o ulehčení výstavby vysokorychlostních sítí. Na té bude ministerstvo průmyslu s odvětvím spolupracovat. Transpozice by měla být hotová do poloviny příštího roku. Zatím ale není jasné, kdo bude správcem jednotného informačního místa, které by shromažďovalo informace o jakékoliv výstavbě infrastruktury, aby se na jednom místě „nekopalo“ zbytečně několikrát. Ve hře je ministerstvo vnitra, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nebo katastrální úřad.

Navrhli jsme vytvoření pěti pracovních skupin, které by definovaly a doplnily dosud sporné body. Shodli jsme se například na nutnosti aktualizovat mapy pokrytí a analytickou část národního plánu. Potřebujeme definovat nejen současný stav, ale i výhled situace za tři roky,“ uvedl ministr v tiskové zprávě.

Ministerstvo průmyslu minulý týden v přepracovaném plánu rozvoje sítí navrhlo, aby z celkové evropské dotace 14 miliard Kč rozdělovalo ministerstvo vnitra jen čtyři namísto dosud požadovaných šesti miliard korun. Tyto peníze by měly jít na budování neveřejných sítí a na jejich rozdělování by měl dohlížet nový státní podnik vytvořený z odštěpného závodu ICT služby České pošty. S tím zástupci odvětví nesouhlasí. Podle nich má jít celá částka na budování přípojek pro koncové zákazníky a má ji rozdělovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zástupci operátorů, svazu průmyslu i hospodářské komory se obávají, že Česko nesplní podmínky pro čerpání a o miliardové dotace z evropského programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost přijde. „Plán nevychází z jakýchkoliv aktuálních dat popisující situaci na trhu, je plný věcných chyb a navíc ve velké části pojednává o výstavbě neveřejných sítí v režii státu, které do strategického dokumentu popisující budoucí směr rozvoje internetu pro obyvatelstvo a firmy nepatří,“ podotkl Jakub Rejzek z ISP Aliance.

Česku podle Mládka nehrozí, že by o dotační peníze z EU přišlo, ale že budou postupně přesunuty na jiný účel. Ve čtvrtek se má kvůli plánu sejít premiér Sobotka s Mládkem a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

Vládou schválený program Digitální Česko 2.0 počítá do roku 2020 s pokrytím celé populace internetem o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Polovina Čechů má mít 100 Mbit/s.

Exit mobile version