Tencentu se daří i přes americké sankce

Americké účty WeChatu generují jen asi 2 % celkových tržeb společnosti.

Čínská společnost Tencent, která mimo jiné vlastní platformu WeChat, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 37 procent na 33,1 miliardy jüanů (105,6 miliardy Kč). Internetový gigant, který se soustředí na hry a sociální média, zaznamenal po dobu karanténních opatření zvýšenou poptávku po svých videohrách. Teď se snaží mírnit obavy z dopadů represí, které proti čínským firmám zavádějí Spojené státy.

Výsledky hospodaření citelně přesáhly odhady analytiků, kteří v anketě společnosti Refinitiv čekali čistý zisk 27,6 miliardy jüanů. Tržby pak čínská internetová firma v období od dubna do června zvýšila o 29 procent na 114,88 miliardy jüanů (366,7 miliardy Kč).

Tencent hospodářské výsledky zveřejnil několik dní poté, co americký prezident Donald Trump vydal příkaz, jímž Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok patří společnosti ByteDance.

Tencent jako největší herní společnost světa z hlediska objemu tržeb dnes také uvedla, že Trumpův krok se podle ní nedotkne platformy Weixin, která se užívá zejména v pevninské Číně. Její obdoba WeChat je určena pro zahraniční trhy.

Americké účty WeChatu generují jen asi dvě procenta celkových tržeb společnosti, uvedl za Tencent James Mitchell, který zodpovídá za strategii podniku.

Tržby z her dostupných na internetu, zejména z verzí pro chytré telefony, Tencent ve druhém čtvrtletí zvýšil o 40 procent. Tržby ze sociálních sítí, finanční technologie a reklamy na sociálních sítích se zvýšily téměř o 30 procent. Tržby z reklamy v médiích ale od dubna do června o 25 procent klesly.

Exit mobile version