Těžební malware dále dominuje

Výrazným trendem je posun k víceúčelovému malwaru, který může distribuovat další škodlivé kódy.
Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb za prosinec. Česká republika se i nadále drží mezi bezpečnějšími zeměmi a v prosinci jí patřila 120. příčka. Slovensko se dokonce umístilo až na 135. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb nově umístil Afghánistán.

Kryptominer CoinHive nadále kraluje žebříčku škodlivých kódů. Číslem 1 je už 13. měsíc v řadě a má dopad na 12 % organizací po celém světě. XMRig byl druhým nejčastěji použitým malwarem k útokům na podnikové sítě s celosvětovým dosahem 8 %. JSEcoin na třetím místě měl dopad na 7 % společností. Organizace jsou i nadále terčem kryptominerů navzdory celkovému poklesu hodnoty kryptoměn.

Statistika také upozorňuje na vzestup bankovních trojanů. Bankovní trojan Ramnit, který krade přihlašovací údaje a další citlivá data, se vrátil do Top 10 a obsadil 8. příčku.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vévodil v prosinci opět modulární backdoor Triada. Malware Guerilla se posunul na druhé místo a na třetí příčce se umístil hackerský nástroj Lotoor.

Co se týče malwaru útočícího na podnikové sítě v České republice, na první místo vyskočil ze 7. listopadové příčky kryptominer JSEcoin. Malware těžící kryptoměny celkově ovládl český žebříček, když obsadil prvních pět příček. Silnou pozici nadále drží také Emotet po sérii útočných kampaní z konce roku 2018 a mezi top malwarem se udržel trojan SmokeLoader, který útočníkům umožňuje vzdáleně ovládat infikovaný počítač.

Exit mobile version