Tieto stále nabírá lidi, v Ostravě a Brně už jich má přes 2500

ČTK , 06. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: České IT, Byznys

S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce.

Společnost Tieto, která je největším severoevropským dodavatelem informačních technologií, zvýšila letos v Česku počet svých zaměstnanců o 150 a aktuálně zaměstnává 2400 pracovníků v Ostravě a 120 v Brně. S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce. Zástupci společnosti Tieto to dnes řekli v Ostravě novinářům.

Firma letos přijala nebo ještě nabere celkem 450 lidí a zhruba stejný počet plánuje na příští rok. Zhruba 7,7 procenta zaměstnanců ale firmu opustilo. "Běžná fluktuace na IT trhu v České republice je kolem 12 procent. To znamená, u nás je nižší, než je běžné," řekl generální ředitel ostravské pobočky společnosti Tieto Petr Lukasík.

Personální ředitelka Jana Krajcarová řekla, že v českém Tietu pracuje 14 procent cizinců. Je mezi nimi hodně lidí ze Slovenska, Polska a Skandinávie, ale i pracovníci z exotičtějších zemí, jako jsou Austrálie, Mexiko, Kazachstán, Kolumbie nebo Izrael. Firma potřebuje stále nové lidi a v regionu už je problém je sehnat, chce je proto hledat i v jiných částech republiky.

"Pořád primárně bereme lidi z regionu. To znamená, jestliže jsme nabrali 450 lidí, drtivá většina z toho, řekl bych přes 90 procent, bude z tohoto regionu," řekl Lukasík. Jsou ale i některé specializace, které se podle něj v regionu nevyskytují, a firma tak hledá pracovníky v jiných městech. "V tuto chvíli máme více lidí z Brna," doplnil Lukasík.

Tieto dlouhodobě spolupracuje se středními i vysokými školami a připravuje studenty na to, aby v budoucnu mohli být jejími zaměstnanci. Nově se ale zaměřila i na jedenáctileté žáky základních škol a víceletých gymnázií.

"Spustili jsme nové projekty, konkrétně Future of Work, jakási budoucnost práce, jak bude vypadat za nějakých deset, 15, 20 let svět, že zhruba 70 procent dětí bude pracovat v pozicích, které dnes ještě neexistují," řekl Lukasík.

Cílem je děti připravit na budoucí vývoj. "Bavíme se o tom, co by všechno děti měly dělat, že vlastně to není o tom, znát jednu konkrétní věc perfektně, protože ona nemusí být za těch 20 let potřeba. Je to mnohem víc o tom přizpůsobit se, umět kriticky myslet, uvažovat nad tím a mít velkou kreativitu," řekl ředitel.

Dalším projektem pro žáky jsou Nerďáci. "Snažíme se dětem pomoct realizovat jejich nápady. Ty nápady můžou být v oblasti softwaru, různých aplikací, her, ale i úplně mimo IT. Cílem je připravit jim podmínky, aby si ty nápady mohly vyzkoušet," řekl Lukasík.

Tieto má ve školách i výuku pro učitele. Zájem škol o programy je podle Lukasíka velký. "Vnímám to tak, že je to naše povinnost školám pomoct a je to i náš zájem, aby tady byli za deset 15 let lidi, kteří jsou v této oblasti zaměstnatelní. Už dnes není jednoduché nabírat lidi, za 15 let to může být ještě horší," řekl Lukasík. S programy pro školy začalo Tieto na Ostravsku, ale chce je rozšířit na celý Moravskoslezský kraj.

Tieto pracuje pro soukromý i veřejný sektor a také vyvíjí produkty v oblasti komunikace a moderních technologií. Má sídlo v Helsinkách a tržby 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun). Ve více než 20 zemích zaměstnává 13.000 lidí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Podle Check Pointu malware těžící kryptoměny dominuje dál

Pavel Houser , 17. listopad 2018 08:00

Objevena byla rozsáhlá kampaň šířící RAT malware FlawedAmmyy....

Více 0 komentářů

Samsung Exynos 9 řady 9820 pro umělou inteligenci v mobilech

Pavel Houser , 16. listopad 2018 12:46

Jádro čtvrté generace a modem LTE Advanced Pro s rychlostí 2,0 Gb/s mají vylepšit rozšířenou a virtu...

Více 0 komentářů

BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD Cylance

ČTK , 16. listopad 2018 12:40

Cylance vyvíjí produkty na bázi umělé inteligence, které mají zabránit kybernetickým útokům....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Uber ve čtvrtletí prohloubil ztrátu na 1,07 miliardy USD

ČTK , 16. listopad 2018 08:00

Uber zvažuje, že posune primární nabídku akcií z druhé poloviny příštího roku na první polovinu....

Více 0 komentářů

Novým generálním ředitelem Autocontu je bývalý šéf Oracle Sameš

ČTK , 15. listopad 2018 12:44

Autocont se zaměřuje na poskytování komplexních IT řešení a služeb pro firmy a státní správu....

Více 0 komentářů

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

ČTK , 15. listopad 2018 08:00

Některé centrální banky, včetně švédské, kanadské a čínské, již uvažují o emisích digitálních měn ve...

Více 0 komentářů

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů