Tieto stále nabírá lidi, v Ostravě a Brně už jich má přes 2500

S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce.
Společnost Tieto, která je největším severoevropským dodavatelem informačních technologií, zvýšila letos v Česku počet svých zaměstnanců o 150 a aktuálně zaměstnává 2400 pracovníků v Ostravě a 120 v Brně. S dalším nabíráním zaměstnanců počítá i v příštím roce. Zástupci společnosti Tieto to dnes řekli v Ostravě novinářům.

Firma letos přijala nebo ještě nabere celkem 450 lidí a zhruba stejný počet plánuje na příští rok. Zhruba 7,7 procenta zaměstnanců ale firmu opustilo. „Běžná fluktuace na IT trhu v České republice je kolem 12 procent. To znamená, u nás je nižší, než je běžné,“ řekl generální ředitel ostravské pobočky společnosti Tieto Petr Lukasík.

Personální ředitelka Jana Krajcarová řekla, že v českém Tietu pracuje 14 procent cizinců. Je mezi nimi hodně lidí ze Slovenska, Polska a Skandinávie, ale i pracovníci z exotičtějších zemí, jako jsou Austrálie, Mexiko, Kazachstán, Kolumbie nebo Izrael. Firma potřebuje stále nové lidi a v regionu už je problém je sehnat, chce je proto hledat i v jiných částech republiky.

„Pořád primárně bereme lidi z regionu. To znamená, jestliže jsme nabrali 450 lidí, drtivá většina z toho, řekl bych přes 90 procent, bude z tohoto regionu,“ řekl Lukasík. Jsou ale i některé specializace, které se podle něj v regionu nevyskytují, a firma tak hledá pracovníky v jiných městech. „V tuto chvíli máme více lidí z Brna,“ doplnil Lukasík.

Tieto dlouhodobě spolupracuje se středními i vysokými školami a připravuje studenty na to, aby v budoucnu mohli být jejími zaměstnanci. Nově se ale zaměřila i na jedenáctileté žáky základních škol a víceletých gymnázií.

„Spustili jsme nové projekty, konkrétně Future of Work, jakási budoucnost práce, jak bude vypadat za nějakých deset, 15, 20 let svět, že zhruba 70 procent dětí bude pracovat v pozicích, které dnes ještě neexistují,“ řekl Lukasík.

Cílem je děti připravit na budoucí vývoj. „Bavíme se o tom, co by všechno děti měly dělat, že vlastně to není o tom, znát jednu konkrétní věc perfektně, protože ona nemusí být za těch 20 let potřeba. Je to mnohem víc o tom přizpůsobit se, umět kriticky myslet, uvažovat nad tím a mít velkou kreativitu,“ řekl ředitel.

Dalším projektem pro žáky jsou Nerďáci. „Snažíme se dětem pomoct realizovat jejich nápady. Ty nápady můžou být v oblasti softwaru, různých aplikací, her, ale i úplně mimo IT. Cílem je připravit jim podmínky, aby si ty nápady mohly vyzkoušet,“ řekl Lukasík.

Tieto má ve školách i výuku pro učitele. Zájem škol o programy je podle Lukasíka velký. „Vnímám to tak, že je to naše povinnost školám pomoct a je to i náš zájem, aby tady byli za deset 15 let lidi, kteří jsou v této oblasti zaměstnatelní. Už dnes není jednoduché nabírat lidi, za 15 let to může být ještě horší,“ řekl Lukasík. S programy pro školy začalo Tieto na Ostravsku, ale chce je rozšířit na celý Moravskoslezský kraj.

Tieto pracuje pro soukromý i veřejný sektor a také vyvíjí produkty v oblasti komunikace a moderních technologií. Má sídlo v Helsinkách a tržby 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun). Ve více než 20 zemích zaměstnává 13.000 lidí.

Exit mobile version