Tiskárny při práci vedou nad počítači?

V žebříčku důležitosti předběhly tiskárny i stolní počítače, mobilní telefony nebo notebooky.

Tvrdí to alespoň průzkum agentury Coleman Parkes Research zadaný od společnosti Epson, a podle Čechů a Slováků jsou dokonce nejvýznamnějším nástrojem pro práci. Analytická agentura IDC zároveň „spočítala trh“ a podle ní stoupá zájem o inkoustový tisk.

Mezinárodní průzkum agentury Coleman Parkes Research odhalil zajímavá data zaměřená na pracovní prostředí a návyky zaměstnanců. Na pět set respondentů z Čech a ze Slovenska odpovídalo na otázky týkající se tiskáren, důvodů a frekvence jejich využívání, počtu vytisknutých stránek za den, ale také na otázky zaměřené na ochranu životního prostředí, a do jaké míry se této oblasti jejich firma věnuje.

Archivace a tisky smluv jsou důvodem

Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že mezi nejčastější důvody tisku patří potřeba archivace dokumentů, sdílení textů s dalšími osobami a potřeba tisku nejrůznějších smluv, které zpravidla musí být písemné. Češi vytisknou průměrně 26 stran denně, Slováci o pět stran více, přičemž mají oba národy shodně okolo šesti tiskáren v jedné firmě.

Jak využívají tisk Češi a Slováci

„Průzkum ukázal, že dvě třetiny dotázaných Čechů používají tiskárnu každý den. Na Slovensku to pak bylo dokonce 81 % respondentů,“ uvádí Marcel Divín, Branch Office Manager společnosti Epson CZ & SK, která je zadavatelem průzkumu. „Kuriozitou je, že Češi musejí za tiskárnami docházet téměř o tři metry dál, než je světový průměr 9,4 metrů. Slováci mají k tiskárnám naopak více jak o tři metry blíže, než zbytek světa,“ dodává Marcel Divín.

Marcel Divín, Epson Branch Office Manager

Potenciál inkoustového tisku

Průzkum Coleman Parkes Research také ukázal, že Češi vidí v inkoustovém tisku velký potenciál. Pro 46 % respondentů jsou inkoustové tiskárny uživatelsky přátelské, 43 % z nich je má spojeno s levnými náklady a 40 % si cení i lepší podpory produktů. Slováci jsou v tomto ohledu poněkud chladnější. Pouze pro 20 % dotázaných jsou inkoustové tiskárny uživatelsky přátelské a s nízkými náklady si je spojuje 37 %. Dle vědeckých prognóz je inkoust budoucností kancelářského tisku. Nedávné průzkumy společnosti Epson také tvrdí, že moderní inkoustové tiskárny ve srovnání s laserovou technologií rychlejší, ohleduplnější k životnímu prostředí, vyžadují nižší náklady na tisk a zároveň i méně nutných zásahů obsluhy.

Podle IDC zájem o inkoust roste

Společnost IDC zabývající se analýzou trhu zase odhaduje, že sektor inkoustového tisku bude rychle růst do roku 2020 tempem 10,2 % (CAGR) díky tomu, že stále více firem objevuje výhody inkoustových tiskáren oproti laserovým tiskárnám. Přechod k inkoustovému tisku na pracovišti je stále častější, zejména v západní Evropě, kde v roce 2015 trh s inkoustovým tiskem vzrostl o 5,1 % na úkor laserových tiskáren.

Slováci více dbají na ekologická řešení než Češi

Druhá část průzkumu, byla zaměřená na ochranu životního prostředí. 68 % dotázaných Slováků uvedlo, že mají na pracovištích nízkoenergetické osvětlení, za Čechy to uvedlo pouze 37 % respondentů. Dvě třetiny Slováků potom na pracovišti recyklují papír, v Čechách je to jen něco málo přes jednu třetinu. Slováci také recyklují nejrůznější IT hardware, a to každý druhý dotázaný. Zatímco z Čechů to uvedla pouze čtvrtina. Na druhou stranu se však obě země shodly v tom, že se za posledních dvanáct měsíců postoj jejich firmy k environmentálním otázkám výrazně změnil v pozitivním slova smyslu.

Co uživatelům vadí

Co se týče oblasti informačních technologií a jejich komplikací, nejvíce dokáže Slováky frustrovat pomalý systém, který znervózňuje každého druhého respondenta. Češi jsou o něco málo trpělivější a pomalý systém označilo za problém jen 37 % dotázaných. Plných 42 % Slováků i Čechů se pak shoduje v tom, že největším problémem v souvislosti s tiskárnami je pro ně zaseknutý papír. „Kvůli problémům s tiskárnami a dalšími technologiemi ztratí Češi i Slováci okolo osmi minut denně,“ upřesňuje Marcel Divín.

Mýty a fakta o inkoustu podle dalšího průzkumu zadaného Epsonem

Nedávný průzkum společnosti Epson s více než 2400 respondenty z řad osob pracujících v kanceláři a IT manažerů probíhající ve 14 zemích regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) ukázal, že je na trhu stále hluboce zakořeněno šest běžných mýtů týkajících se technologie inkoustového tisku, ačkoli se již dávno nezakládají na pravdě.

Nezávislý test provedený společností Buyers Laboratory (BLI) srovnával řešení firemního inkoustového tisku od společnosti Epson WorkForce Pro (WFP) a WorkForce Pro se systémem výměnných tanků na inkoust RIPS (Replaceable Ink Pack System) s konkurenčními laserovými tiskárnami. Studie ukazuje, jak daleko technologie inkoustového tisku pokročila, a vyvrací následujících šest mýtů:

  1. mýtus: Technologie inkoustového tisku je nákladnější než laserová
    Fakt: U inkoustové technologie dostanou zákazníci až 4,5krát více výtisků se dvěma cartridgemi na jednu barvu ve srovnání s laserovými tiskárnami.
    • Až dvojnásobek výtisků na modelech WFP ve srovnání s konkurenčními barevnými laserovými tiskárnami.
    • Až 4,5krát více výtisků na modelech WFP se systémem Replaceable Ink Pack System (RIPS) než u barevných laserových tiskáren.

  2. mýtus: Laserové tiskárny jsou produktivnější než inkoustová technologie“
    Fakt: Inkoustové tiskárny jsou až 3,5krát rychlejší při tisku první strany než laserové tiskárny a mohou zkrátit čas strávený manipulací až o dvě třetiny
    • Doba výtisku první kopie je u Modelů WFP až 3,5krát rychlejší než u konkurenčních laserových barevných tiskáren.
    • Modely WFP zvládají tisk několikastránkových dokumentů typický pro firemní provoz až 1,5 krát rychleji než barevné laserové tiskárny.
    • Modely WFP mohou zkrátit čas strávený manipulací až o dvě třetiny ve srovnání s laserovými tiskárnami.
    • Modely WFP RIPS mohou zkrátit čas strávený manipulacemi a údržbou až o 100 % při cyklu 40 000 výtisků ve srovnání s barevnými laserovými tiskárnami.

  3. mýtus: „Laserové tiskárny nabízejí lepší kvalitu tisku než inkoustová technologie“
    Fakt: Inkoustová technologie nabízí profesionální kvalitu tisku díky tomu, že přesně kontroluje tvar a velikost inkoustových kapiček.
    • Inkoustové tiskárny vybavené technologií PrecisionCore mají až trojnásobnou hustotu trysek oproti konvenčním tiskovým piezohlavám, s nativním výstupem buď 600 nebo 720 dpi na tiskovém čipu.

  4. mýtus: Technologie inkoustového tisku je hlučná
    Fakt: Inkoustové tiskárny jsou až o 18 % tišší než laserové tiskárny.
    • Modely WFP jsou až o 18 % (29,42 dBA) tišší než laserové tiskárny.

  5. mýtus: Technologie inkoustového tisku je méně spolehlivá než laserová technologie
    Fakt: Inkoustový tisk vyžaduje zásah méně často než laserové tiskárny. Díky tomu je také spolehlivější.
    • Modely WFP získaly „Certifikát spolehlivosti“ od BLI, zvládají až 75 000 výtisků bez chybného podání papíru, takže není třeba servisu.

  6. mýtus: Technologie inkoustového tisku není ekologická
    Fakt: Technologie inkoustového tisku odbourává většinu odpadu vznikajícího při tisku a spotřebovává o 82 % méně energie než technologie laserová.
    • Modely WFP vyprodukují při tisku 80 000 kopií až o 95 % (tj. 77 kg) odpadu méně než laserové tiskárny.
    • Modely WFP spotřebovávají až o 82 % méně energie než laserové tiskárny

Laserový tisk byl po dlouhou dobu preferovanou volbou pro firemní prostředí, má ale malý potenciál dalšího vývoje a tuto technologii v současnosti překonává inkoustový tisk.

„Produktovou řadu WorkForce Pro (WFP) pro firemní tisk, která využívá naši technologii PrecisionCore, jsme představili již před více než třemi lety – technologii, která byla vyvinuta původně pro produkční trh. Tím, že jsme přinesli produkty založené na technologii PrecisionCore na trh zaměřený na firemní tisk, jsme umožnili rychlý, vysoce kvalitní tisk s polovičními náklady ve srovnání s konkurenčními laserovými tiskárnami a snížili jsme dopad na životní prostředí, jak vyplývá z výsledků testu BLI,“ poznamenal Marcel Divín, Branch Office Manager Epson CZ & SK.

Exit mobile version