Japonsko nařídilo americké společnosti Google, aby přestala nutit místní výrobce chytrých telefonů používat její aplikace. Podle japonských úřadů tak zneužívá své postavení na trhu a porušuje pravidla hospodářské soutěže. Informuje o tom agentura Bloomberg. Krok Tokia přichází těsně předtím, než tento týden začnou jednání o vzájemném obchodu se Spojenými státy.
Japonská komise pro spravedlivý obchod došla k závěru, že americký technologický gigant zneužívá svého postavení poskytovatele ekosystému aplikací Google Play. To je jediná životaschopná alternativa k obchodu App Store pro iPhony. Google podle úřadu neoprávněně nutí místní výrobce telefonů, aby ve svých zařízeních upřednostňovali jeho aplikace a služby.
Podle komise Google již v červenci 2020 požadoval od šesti výrobců chytrých telefonů, kteří používají jeho operační systém Android, aby předinstalovali jeho aplikace včetně prohlížeče Chrome. Měli je také umístit na určené pozice na domovské obrazovce. Smlouvy se týkaly nejméně 80 procent zařízení se systémem Android prodaných v Japonsku, uvedla s odvoláním na komisi agentura Kjódó. Společnost navíc uzavřela smlouvy se čtyřmi výrobci a jedním telekomunikačním operátorem o sdílení části svých příjmů z reklamy výměnou za to, že do jejich zařízení nebudou předinstalovány aplikace konkurenčních firem.
Oznámení přichází těsně před plánovanou návštěvou japonského ministra hospodářství Rjoseie Akazawy v USA, kde má tento týden usilovat o úlevu od cel na japonské výrobky uvalených prezidentem Donaldem Trumpem. Krok japonského úřadu navazuje také na stížnost Úřadu obchodního zástupce USA, že japonský zákon o digitálních platformách, který podle jeho tvůrců cílí na zvýšení transparentnosti velkých poskytovatelů technologií, nepřiměřeně postihuje americké společnosti.
Spojené státy mají v oblasti obchodu se zbožím s Japonskem deficit. V oblasti služeb, které zahrnují licenční poplatky za ekosystém aplikací pro Android a příjmy z reklamy, vykazují přebytek. V loňském roce USA prodaly Japonsku služby v sezónně očištěné hodnotě více než 45 miliard dolarů (zhruba 992 miliard Kč).
Více zboží a méně služeb vyváží do USA i Evropská unie. EU by podle šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové mohla uvalit daň na americké digitální podniky, pokud se jí nepodaří dosáhnout se Spojenými státy dohody o zrušení cel. Mateřská společnost Googlu, firma Alphabet, čelí obviněním z porušování zákona i v EU.