Trasovací koronavirové aplikaci jednotlivých států EU mohou solupracovat

Německo spustilo trasovací mobilní aplikaci, která má pomoci zamezit dalšímu šíření koronaviru. Ministr vnitra Horst Seehofer ujistil, že Corona-Warn-App zaručuje vysokou úroveň ochrany osobních údajů. Agentura AP upozorňuje, že využívání tohoto druhu technologie bude představovat výzvu pro Němce, kteří jsou zvláště citliví na své soukromí. Aplikaci vyvinuly společnosti Deutsche Telekom a SAP. Evropská komise dnes oznámila, že země EU usilují o komunikační propojení jednotlivých národních aplikací.

Němečtí představitelé ujišťují, že aplikace je tak bezpečná, že ji mohou používat i členové vlády a že lidé budou mít svá data zcela pod kontrolou. V Německu, které chrání i osobní údaje odsouzených zločinců, je to ožehavá otázka.

„Kvalita aplikace je na velmi vysoké úrovni, a tím splňuje i nejvyšší nároky, pokud jde o ochranu údajů,“ řekl podle agentury DPA Seehofer při představování aplikace v Berlíně.

Ministraně spravedlnosti Christine Lambrechtová zdůraznila, že platí princip „dvojí dobrovolnosti“. Lidé se tedy mají sami rozhodnout, zda si aplikaci stáhnou a v případě pozitivního testu na koronavirus pak o tom, zda to aplikaci sdělí. „Dobrovolnost je jedním ze zásadních předpokladů pro to, aby byla tato aplikace přijata,“ dodala Lambrechtová.

Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler řekl, že aplikace má být doplňkem práce zdravotních úřadů při dohledávání infekčních řetězců. Wieler potvrdil, že v Německu za den přibylo dalších 378 případů koronavirové nákazy. Dohromady se už v zemi nakazilo 186.839 lidí, z čehož 8800 zemřelo.

Německo je jenom další zemí, kde jsou podobné aplikace využívány. Například Francouzi už si mohou stáhnout vládní aplikaci StopCovid. Chytrá karanténa v České republice zase počítá s využitím aplikace eRouška a dobrovolným sledováním pohybu aplikací Mapy.cz. Aplikace mají pomáhat s identifikací kontaktů nakažených osob a umožnit výměnu informací mezi telefony, což může zlepšit trasování nákazy.

Německá aplikace využívá podle agentury Reuters podobně jako aplikace v Itálii, Polsku nebo Švýcarsku technologii firem Apple a Google, ukládající příslušná data bezpečně na zařízení. Původně Německo chtělo v dubnu využívat technologii, která by data ukládala na centrálním serveru, což by ale podle expertů umožňovalo špehování lidí.

Podle expertů je rychlé dohledání nových případů nákazy zásadní v úsilí o zamezení tvorby nových shluků infekce a ve snaze předejít druhé vlně epidemie.

V Německu ale určité pochybnosti vzbuzuje i nástroj, který má takovému vývoji zabránit. V průzkumu, který tento měsíc zveřejnila televize ARD, řeklo 42 procent dotázaných, že trasovací aplikaci používat budou a 39 procent, že nikoli. Ostatní respondenti tvrdili, že nemají chytrý mobilní telefon nebo se zkrátka ještě nerozhodli.

Evropská komise dnes oznámila, že členské státy EU se dohodly na technických standardech pro vzájemné propojení jednotlivých národních aplikací tak, aby spolu mohly komunikovat. „Protože se blíží sezona cestování, je důležité zajistit, aby Evropané mohli používat aplikaci ze své země, ať už cestují kamkoli v EU,“ vysvětlil komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

„Aplikace na dohledávání kontaktů může být užitečná při omezování šíření koronaviru, zvláště jako součást národních strategií rušení karanténních opatření,“ dodal Breton.

Do systému sdílení dat mají být zapojeny ty aplikace, které data neukládají na centrálním úložišti a využívají propojování prostřednictvím Propojují se pomocí bluetooth a technologií firem Apple a Google. Podle agentury Reuters tento přístup zvolila většina z 27 členských států EU. Dosažení vzájemné interoperability je však vzdálené ještě týdny, píše Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Exit mobile version