Trendy: segmentace sítí, kvantová kryptografie a hrátky tajných služeb

Prognóza vývoje podnikové bezpečnosti na rok 2016 od společnosti Unisys obsahuje tři hlavní očekávané trendy, jimiž jsou mikrosegmentace sítí/systémů, vyšší investice do kvantové kryptografie nebo důslednější rozlišování útoků pokud jde o podporu vlád.
Velké podniky se prý smíří s tím, že jejich síť nelze učinit bezpečnou jako celek. Významným cílem proto bude dělení sítí/systémů – mikrosegmentace na co nejvíce logicky (softwarově) oddělených, maximálně nezávislých jednotek. Maximální zabezpečení se bude nasazovat jen na úrovni izolovaných subsystémů.

Předpověď Unisys také rozděluje státem podporované útoky na takové, které se opravdu dějí za souhlasu vlád, a na víceméně „nezávislé“ akce zpravodajských služeb apod. institucí. Ve druhém případě mohou být dílem lidí s vlastními ideologickými, osobními i finančními motivy. Oba druhy akcí by se prý měly posuzovat odděleně, ať už jde o prevenci nebo reakci. I k tomu v roce 2016 bezpečnostní analytici prý budou stále více přihlížet.

(Poznámka: Jak si tohle ale prakticky představit? Jsem šéf IT oddělení velké firmy, co pro mě vyplývá z rozlišení, zda za jakýsi incident, např. krádež duševního vlastnictví, mohou jen generálové a zpravodajci země X nebo zda akci posvětila vláda X?)

Třetí trend: V oblasti kvantových počítačů prý došlo k nespornému pokroku, nebo si to alespoň čím dál víc lidí myslí. Klasické přístupy k šifrování nedokáží s kvantovými počítači držet krok, takže se více bude investovat do systémů, které jsou neprolomitelné hrubou silou – především do kvantové kryptografie.

(Poznámky: Zranitelnosti kvantové kryptografie opravdu vyplývají ze způsobů možného obcházení, nejsou závislé na hrubé síle. Nicméně nasazování kvantových počítačů, alespoň to oficiálně oznamované, ve skutečnosti s otázkami šifrování nesouvisí, systémy D-Wave provádějí optimalizační algoritmy, ne např. faktorizaci. A nakonec: Nasadit klasické šifrovací klíče s dvojnásobným počtem bitů sice ve střetu s kvantovými počítači nepředstavuje principiální řešení, ale rozhodně problém dokáže odsunout zase o slušný kus dál.)

Exit mobile version