Trendy útoků: šíření rootkitů, inovace v exploit kitech i bankovních trojanech

Došlo k masivnímu útoku v dodavatelském řetězci na poskytovatele softwaru pro správu IT, společnost Kaseya, a její zákazníky prostřednictvím ransomwaru Sodinokibi/REvil.

Avast zveřejnil zprávu o hlavních globálních hrozbách za třetí čtvrtletí 2021. Od července do září zaznamenaly laboratoře Avast Threat Labs zvýšené riziko napadení firem i domácích uživatelů zejména ransomwarem a trojskými koni pro vzdálený přístup (RAT). Analytici také zaznamenali inovace ve stále se vyvíjejícím prostoru kybernetické kriminality, kdy se nové mechanismy objevují v exploit kitech či například v mobilním bankovním trojanu Flubot.

Na začátku třetího čtvrtletí došlo k masivnímu útoku v dodavatelském řetězci na poskytovatele softwaru pro správu IT, společnost Kaseya, a její zákazníky prostřednictvím ransomwaru Sodinokibi/REvil. Laboratoře Avast Threat Labs tento útok zaznamenaly a zablokovaly u více než než 2,4 tisíce koncových bodů. Po intervenci politiků provozovatelé ransomwaru zveřejnili dešifrovací klíč a infrastruktura Sodinokibi se zhroutila. Až do 9. září, kdy Avast zjistil a zablokoval novou variantu, nebyly zachyceny žádné nové varianty. Celkově laboratoře Avast Threat Labs zaznamenaly ve třetím čtvrtletí nárůst míry rizika ransomwarových útoků o 5 % oproti druhému čtvrtletí, a dokonce o 22 % oproti prvnímu čtvrtletí 2021.

Nebezpečnou hrozbou pro podniky i pro koncové uživatele byly také útoky RAT, které se ve sledovaném čtvrtletí rozšířily více než v předchozích kvartálech. Avast zaznamenal tři nové varianty RAT, včetně FatalRAT s funkcemi cílenými na virtuální stroje, VBA RAT, který zneužívá zranitelnost CVE-2021-26411 prohlížeče Internet Explorer, a Reverse RAT ve verzi 2.0, kde přibyla funkce pořizování fotografií webovou kamerou, krádeže souborů a blokování antiviru.

Šíření rootkitů a inovace v exploit kitech

Laboratoře Avast Threat Labs zaznamenaly na konci třetího čtvrtletí také výrazný nárůst aktivity rootkitů, což byl jeden z nejvýraznějších trendů sledovaného období. Rootkit je typ škodlivého softwaru, jenž kyberzločincům umožňuje neoprávněný přístup s nejvyššími systémovými právy. Rootkity běžně slouží i jinému malwaru v uživatelském režimu.

Další kategorií škodlivého softwaru, která se zřejmě vrací, jsou exploit kity, v nichž se objevují některé významné novinky, včetně cílení na zranitelnosti Google Chrome. Nejaktivnějším exploit kitem byl PurpleFox. Po celé čtvrtletí převládaly také exploit kity Rig a Magnitude. Po dlouhé době nečinnosti se probudil exploit kit Underminer a začal sloužit malwarům HiddenBee a Amadey. Některé exploit kity, zejména PurpleFox a Magnitude, jsou intenzivně vyvíjeny a pravidelně dostávají nové funkce a možnosti zneužití.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Avast

Exit mobile version